Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2020, 15:30

Pozrite si najpredávanejšie autá tohto roka na Slovensku. Trend SUV stále neutícha

Ktorým vozidlám sa tento rok najlepšie darilo, aké boli preferencie zákazníkov a aké úspechy či neúspechy dosiahli jednotlivé značky za osem mesiacov tohto roka?

Pozrite si najpredávanejšie autá tohto roka na Slovensku. Trend SUV stále neutícha
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Tento rok je kvôli pandémii nového koronavírusu naozaj náročný. Dotkol sa tak bežných občanov, ako aj najrôznejších odvetví a medzi nimi tiež predajov automobiliek.

Kvôli opatreniam počas prvej vlny sa v marci na našom území (ale aj v mnohých ďalších krajinách) uzatvorili predajne a klesli tým registrácie osobných áut až o 45,6 percenta. V apríli sa prepad podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) ešte prehĺbil a bolo to až o 61,5 percenta.

Nepriaznivá situácia pokračovala aj v máji s poklesom registrácií o 58,3 percenta, pričom ku zlepšeniu došlo až počas letných mesiacov. Jún priniesol pokles predajov nových áut na Slovensku "iba" o 20 percent a počas júla klesol odbyt o 12,5 percenta.

Pozrite si zoznam vozidiel, ktoré si tento rok zákazníci obľúbili najviac

​August však predajcov opäť nepotešil, nakoľko sa pre kúpu nového vozidla rozhodlo iba necelých sedemtisíc zákazníkov (6 980) a trh tak zaznamenal v medziročnom porovnaní pokles až o 30,56 percenta. 

Dominuje benzín a SUV

Z pohľadu preferencií druhu pohonu sa na prvú priečku dostali verzie s benzínovým agregátom, ktoré zvolilo za prvých osem mesiacov tohto roka 31 484 zákazníkov, čo je 63,90 percentný podiel. Na druhom mieste sa umiestnil naftový pohon, ktorý sa nachádzal v 12 321 predaných vozidlách, čo predstavuje 25,01 percentný podiel.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.