Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2020, 00:00

Obrovský problém na obzore: Japonci skúmajú milióny chybných bezpečnostných pásov

  • Neslávne preslávený dodávateľ automobilových komponentov, japonská Takata, ktorej dodnes nedoriešené problémy s nebezpečnými airbagmi firmu položili, je opäť na scéne.
  • Ukázalo sa, že na trh mohla vypustiť milióny nevyhovujúcich bezpečnostných pásov.
Obrovský problém na obzore: Japonci skúmajú milióny chybných bezpečnostných pásov
Zdroj: Volvo (ilustračná snímka)

"Falšovanie údajov pravdepodobne zahŕňa milióny kusov, čo si vynúti masívne zvolávanie áut do servisov," píše japonský ekonomický denník Nikkei. Automobilky už podľa jeho informácií boli inštruované, aby sa pripravili na zvolávaciu akciu.

Na problémy upozornila firma Joyson Safety Systems (JSS), ktorá prevzala po skrachovanej firme niektoré z divízií. Takata mala falšovať dáta z výroby bezpečnostných pásov, aby spĺňali predpísané štandardy, píše iDNES.cz.

Spoločnosť mala pozmeniť údaje o niektorých pásoch vyrobených v závode v Hikone západne od Nagoji po tom, čo nedosiahli zákonom stanovené štandardy pevnosti. "Bezpečnostné pásy boli potom odoslané klientom," uviedli zdroje Nikkei.

Nová obvinenia idú na dnes už neexistujúcu spoločnosť, ktorá podala návrh na konkurz v roku 2017. "Na rozdiel od smrteľne chybných nafukovacích airbagov sa o bezpečnostných pásoch spoločnosti nepredpokladalo, že by mali problémy," píše Nikkei a upresňuje, že mohli byť sfalšované údaje aj o miliónoch pásov.

Vyšetrovanie dvadsať rokov do minulosti

Firmu Takata prevzala v apríli 2018 v Amerike registrovaná spoločnosť Key Safety Systems, za ktorou je čínsky kapitál. Firma následne zmenila svoj názov na Joyson Safety Systems v súlade so svojou materskou spoločnosťou Ningbo Joyson Electronic.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.