Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2020, 14:10

Odvrátená stránka dnešných áut. Porucha turbodúchadla môže zničiť celý motor

Čo môže stáť za problémami s dôležitým komponentom turbomotorov a ako sa poruchy prejavia? Niekedy to môže skončiť kompletným zničením agregátu.

Odvrátená stránka dnešných áut. Porucha turbodúchadla môže zničiť celý motor
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Dnešná ponuka motorizácií naprieč značkami je pomerne pestrá, avšak väčšina ponúkaných motorov má jednu vec spoločnú - sú prepĺňané turbodúchadlom. Počet automobiliek, ktoré do svojich modelov osádzajú ako alternatívu aj atmosférické motory, je tak z roka na rok stále menší.

Oproti nim dominujú turbomotory vyšším výkonom a zároveň rovnakou alebo dokonca ešte nižšou spotrebou paliva. To je nepochybne výhodné pre značky, no z časti menej pre konečných zákazníkov.

Spolu s prítomnosťou turbodúchadla totiž pribúda aj zložitejšia konštrukcia a tým pádom je viac komponentov náchylných na poškodenie. Rovnako tak údržba vozidla s turbom nebude patriť medzi najlacnejšie záležitosti, najmä teda v porovnaní s autom využívajúcim pod kapotou "atmosféru".

Ako aj iné komponenty pohonnej jednotky, tak aj tento diel je náchylný na rôzne väčšie či menšie poškodenia, ktoré sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi a môžu vyústiť až do fatálneho poškodenia motora alebo nutnosti kompletnej výmeny či repasu turba. Oba prípady pritom znamenajú naozaj nemalé finančné náklady pre používateľa. Ako teda rozoznať problémy už v počiatočnej fáze?

Pískanie

Pískanie je jeden z hlavných príznakov upozorňujúcich, že turbodúchadlo začína mať problémy. Takéto prejavy totiž nie sú pri dobrom stave bežné a tak by sme mali čo najskôr zamieriť na odbornú kontrolu do servisu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.