Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyTeplé slnečné letné počasie už nám dalo zrejme nadobro zbohom a vodiči by sa mali náležite pripraviť na jedno z najpodceňovanejších ročných období. Jeseň totiž dokáže na cestách poriadne prekvapiť aj skúsených vodičov, počasie sa často mení i v priebehu niekoľkých hodín a na vašu nepozornosť či preceňovanie schopností striehnu hneď niekoľké nástrahy.
Aj rutinná cesta do práce či na nákup, ktorú by ste v opačnom prípade pokojne odšoférovali aj „so zavretými očami“, sa môže ľahko zmeniť na náročnú skúšku. Na čo si teda dať v tomto sychravom ročnom období pozor a v ktorých oblastiach nesiahať na limit našich schopností alebo schopností vozidla?
Nesprávne používanie svetlometov
Dnes už automobily v mnohých oblastiach rozmýšľajú za vodičov. V niektorých prípadoch je to fajn, v iných by stále mal prevládať zdravý ľudský rozum. Platí to napríklad pri osvetlení auta, ktoré je v doprave veľmi dôležité a malo by platiť staré známe "Vidieť a byť videný".
Je zarážajúce, ako málo vodičov dokáže správne rozlíšiť situáciu a potrebu aktivácie iného režimu osvetlenia. Počas dlhých letných dní si šoféri zrejme navykli používať len bežné denné svietenie, ktoré však v horšom sychravom počasí nemusí byť postačujúce.
Najväčším nedostatkom denného svietenia je aktivácia iba predných svetiel, zatiaľ čo zadná časť auta nie je v podstate vôbec osvetlená. Na túto problematiku už reagovali niektoré značky a napríklad BMW dovoľuje vodičovi u niektorých modelov v útrobách menu aktivovať spolu s predným denným svietením i zadné svetlá.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.