Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2020, 14:20

Napadané lístie potrápi vodičov rovnako ako sneh. Na toto si dajte pri jazde veľký pozor

Riziko zrážky so zverou je vyššie, tma prichádza čoraz skôr, hmla sa vyskytuje častejšie a potrápiť môže tiež dážď či napadané lístie. Čomu sa v jesennom období za volantom vyvarovať?

Napadané lístie potrápi vodičov rovnako ako sneh. Na toto si dajte pri jazde veľký pozor
Zdroj: Pixabay (Ilustračná snímka)

Teplé slnečné letné počasie už nám dalo zrejme nadobro zbohom a vodiči by sa mali náležite pripraviť na jedno z najpodceňovanejších ročných období. Jeseň totiž dokáže na cestách poriadne prekvapiť aj skúsených vodičov, počasie sa často mení i v priebehu niekoľkých hodín a na vašu nepozornosť či preceňovanie schopností striehnu hneď niekoľké nástrahy.

Aj rutinná cesta do práce či na nákup, ktorú by ste v opačnom prípade pokojne odšoférovali aj „so zavretými očami“, sa môže ľahko zmeniť na náročnú skúšku. Na čo si teda dať v tomto sychravom ročnom období pozor a v ktorých oblastiach nesiahať na limit našich schopností alebo schopností vozidla?

Nesprávne používanie svetlometov

Dnes už automobily v mnohých oblastiach rozmýšľajú za vodičov. V niektorých prípadoch je to fajn, v iných by stále mal prevládať zdravý ľudský rozum. Platí to napríklad pri osvetlení auta, ktoré je v doprave veľmi dôležité a malo by platiť staré známe "Vidieť a byť videný".

Je zarážajúce, ako málo vodičov dokáže správne rozlíšiť situáciu a potrebu aktivácie iného režimu osvetlenia. Počas dlhých letných dní si šoféri zrejme navykli používať len bežné denné svietenie, ktoré však v horšom sychravom počasí nemusí byť postačujúce.

Zdroj: TopSpeed

​Najväčším nedostatkom denného svietenia je aktivácia iba predných svetiel, zatiaľ čo zadná časť auta nie je v podstate vôbec osvetlená. Na túto problematiku už reagovali niektoré značky a napríklad BMW dovoľuje vodičovi u niektorých modelov v útrobách menu aktivovať spolu s predným denným svietením i zadné svetlá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.