Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2020, 14:05

Vodiči to stále nevedia. Toto sú najčastejšie chyby pri uhýbaní pred sanitkou či hasičmi

Vytváranie záchranárskej uličky je už tento rok zakotvené i v zákone a podmienené hroziacou pokutou. Čomu sa však pri uhýbacom manévri autu s právom prednostnej jazdy vyhnúť?

Vodiči to stále nevedia. Toto sú najčastejšie chyby pri uhýbaní pred sanitkou či hasičmi
Zdroj: HN/Peter Mayer

Od apríla tohto roka majú vodiči na cestách novú povinnosť, ktorú však mnohí ani po niekoľkých mesiacoch nedokážu správne vykonávať. Veď spýtajte sa seba, ako by ste postupovali v prípade, keď počas jazdy autom začujete za chrbtom sirénu.

Či už ide o políciu, hasičské vozidlo, auto s právom prednostnej jazdy či dokonca sanitku, vašou úlohou (od apríla i zákonnou povinnosťou) je bezodkladne vytvoriť dostatočne veľký priestor pre prejazd takéhoto automobilu.

Niekedy je vykonanie manévra zložité vzhľadom na preplnené alebo úzke cesty. Zákon na to myslí a umožňuje napríklad na nevyhnutný čas vojsť aj na miesta, kde je to za iných okolností zakázané. Za zmätkovanie a nevytvorenie záchrannej uličky vám však hrozí pokuta vo výške 99 eur a tí, ktorí sa rozhodnú nasledovať sanitku v utvorenej tzv. záchranárskej uličke, zaplatia dokonca až 300 eur.

Aké sú teda najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú vodiči pri spozorovaní záchranky alebo započutí sirény? Čomu by sme sa mali pri uhýbacom manévrovaní vyhnúť, aby sme prispeli k rýchlejšiemu prejazdu vozidla s právom prednostnej jazdy? Možno si to neuvedomujete, no v prípade záchranných zložiek je dôležitá každá sekunda.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.