Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2020, 14:45

Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robíme pri údržbe auta. Našli ste sa v nich?

Ako majiteľ či prevádzkovateľ auta máte isté povinnosti, ktoré nie je dobré podceňovať. V opačnom prípade sa vám to môže vypomstiť na finančne nákladnom servise.

Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robíme pri údržbe auta. Našli ste sa v nich?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Patríte k vodičom, ktorí sa o svoje vozidlo i patrične starajú, alebo automobily využívate len na presun medzi jednotlivými bodmi a návštevu servisu zvažujete až vtedy, ak sa niečo pokazí? V prípade, že patríte k druhej skupiny majiteľov, mali by ste svoj postoj prehodnotiť.

Práve zanedbanie pravidelnej údržby totiž môže vyústiť až do nepríjemností, ktoré si budú vyžadovať podstatne väčší a finančne náročnejší zásah zo strany servisných odborníkov. Čomu sa teda vyhnúť a ktorých najčastejších zlozvykov z pohľadu údržby by ste sa mali pokúsiť v budúcnosti zbaviť? 

Ignorovanie kontroliek

Palubná doska môže v súčasnosti disponovať naozaj atraktívnymi a zaujímavými tvarmi, no ak bude okolie budíkov svietiť kontrolkami ako vianočný stromček, budete sa na "palubovku" čoskoro pozerať už len v odstavenom aute. Ich funkcia totiž nie je na okrasu a v mnohých prípadoch môžu oznamovať vážny problém.

Spravidla sú dôležité kontrolky na palubnom počítači vyobrazené v oranžovej a červenej farbe. Vďaka tomu môže už i laik spoznať, čo mu chce vozidlo povedať. V mnohých prípadoch totiž menej skúsení vodiči netušia, čo jednotlivé symboly znamenajú a tak často varovania odignorujú. Moderné modely áut už preto používajú i písomné varovania, ktoré sa zvyčajne zobrazia už pri samotnom štartovaní auta. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.