Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2020, 00:00

Ako sa správať k ojazdenému vozidlu po jeho kúpe​? Polovica vodičov to netuší

Adekvátna starostlivosť o zakúpené ojazdené auto by mala byť úplným základom, pričom do úvahy treba brať taktiež vek a celkovú mieru opotrebovania modelu.

Ako sa správať k ojazdenému vozidlu po jeho kúpe​? Polovica vodičov to netuší
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Väčšina motoristov na Slovensku má základný prehľad o tom, ako správne vyberať ojazdené auto. Je to vítaná alternatíva v prípade, ak nemáte dostatok financií na kúpu čisto nového vozidla alebo dávate prednosť cenovo výhodnejšej kúpe. Nie je totiž tajomstvom, že automobily rapídne strácajú na hodnote už od momentu, ako opustia showroom.

Málo z vodičov však vie, ako sa o jazdený automobil správne starať. Ako vyplynulo z prieskumu spoločnosti AAA Auto, až 50 percent slovenských šoférov netuší, ako sa k zánovnému vozidlu správať po jeho zaobstaraní. Vhodný výber modelu je pritom iba začiatok a používať ojazdené vozidlo tak, ako by práve vyšlo z výrobnej linky, nie je práve ideálne.

​Jeho bezpečnosť, dlhšiu životnosť, aj budúcu záťaž vlastnej peňaženky máme totiž z veľkej časti vo svojich rukách. Ako sa o ojazdené auto starať a ktoré zásadné úkony na ňom urobiť ihneď po kúpe, aby nám slúžilo spoľahlivo a bez nepríjemných prekvapení?

Pochopiteľne, inú starostlivosť bude logicky potrebovať dvojročné vozidlo s nízkym nájazdom kilometrov a inú 10 ročný automobil, ktorý má za sebou už 200-tisíc kilometrov a slúžil napríklad ako služobné auto v nejakej firme. To je fakt, ktorý si polovica Slovákov jednoducho nepripúšťa a k novo zaobstaranému autu pristupuje bez ohľadu na jeho vek a mieru opotrebovania stále rovnako.

20 až 50-tisíc kilometrov a vek jeden až štyri roky

Myslíte si, že mladé a málo jazdené autá si nevyžadujú žiadnu starostlivosť? Mýlite sa. Ani najmladšie ojazdené autá nie sú výnimkou a preto je aj v tomto prípade dobré poznať zásady správnej údržby. V prvom rade je vhodné kontaktovať autorizovaný servis a overiť si, či nie sú na vozidlo vyhlásené akékoľvek zvolávacie akcie od výrobcu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.