Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2020, 15:02

Letné búrky môžu vodičov kedykoľvek prekvapiť. Tomuto sa na cestách určite vyhnite

Smršť môže nastať prakticky kedykoľvek a to najmä po horúcich letných dňoch. Čomu sa vyvarovať a ako znížiť možné následky na aute?

Letné búrky môžu vodičov kedykoľvek prekvapiť. Tomuto sa na cestách určite vyhnite
Zdroj: TASR/Miroslava Siváková

Silné búrky, najmä tie počas letných mesiacov, nie sú už ničím výnimočným ani na našom území. Dážď sa môže spustiť doslova v priebehu niekoľkých minút a poriadne potrápiť vodičov na cestách, pričom sa môže v okamihu zmeniť na poriadnu smršť, kedy cez husté krúpy, dážď a silný vietor nedokážete dostatočne odhadnúť stav vozovky. Ľahko potom poškodíte o výtlk, vyplavený kanál alebo obrubník koleso či dokonca nápravu auta.

Tam to však nekončí, nedokážete tiež rozlíšiť vzdialenosť vozidiel pred a za vami či iných predmetov na ceste. Jazda v takejto situácii môže byť potom pre vás nielen nebezpečná, ale mať až fatálne následky spojené s dopravnou nehodou alebo stretom s chodcom. Čomu by sme sa mali v priebehu letných búrok za volantom vyvarovať a ako zmierniť prípadné následky?

Noha dole z plynu

Základným opatrením, ktoré by si mali vziať vodiči po príchode smršti na cestách k srdcu, je zníženie rýchlosti a aktivácia stretávacích alebo aj hmlových svetiel (počas jazdy v kolóne hmlovky vypnite). 

Nižšia rýchlosť je kľúčová pre zvýšenie reakčného času pri výrazne zníženej viditeľnosti. Často sa totiž môže vynoriť spoza "hmly" odstavené alebo výrazne pomaly jazdiace auto a vy by ste nemali šancu na mokrej vozovke patrične zareagovať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.