Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2020, 15:02

Letné búrky môžu vodičov kedykoľvek prekvapiť. Tomuto sa na cestách určite vyhnite

Smršť môže nastať prakticky kedykoľvek a to najmä po horúcich letných dňoch. Čomu sa vyvarovať a ako znížiť možné následky na aute?

Letné búrky môžu vodičov kedykoľvek prekvapiť. Tomuto sa na cestách určite vyhnite
Zdroj: TASR/Miroslava Siváková

Silné búrky, najmä tie počas letných mesiacov, nie sú už ničím výnimočným ani na našom území. Dážď sa môže spustiť doslova v priebehu niekoľkých minút a poriadne potrápiť vodičov na cestách, pričom sa môže v okamihu zmeniť na poriadnu smršť, kedy cez husté krúpy, dážď a silný vietor nedokážete dostatočne odhadnúť stav vozovky. Ľahko potom poškodíte o výtlk, vyplavený kanál alebo obrubník koleso či dokonca nápravu auta.

Tam to však nekončí, nedokážete tiež rozlíšiť vzdialenosť vozidiel pred a za vami či iných predmetov na ceste. Jazda v takejto situácii môže byť potom pre vás nielen nebezpečná, ale mať až fatálne následky spojené s dopravnou nehodou alebo stretom s chodcom. Čomu by sme sa mali v priebehu letných búrok za volantom vyvarovať a ako zmierniť prípadné následky?

Noha dole z plynu

Základným opatrením, ktoré by si mali vziať vodiči po príchode smršti na cestách k srdcu, je zníženie rýchlosti a aktivácia stretávacích alebo aj hmlových svetiel (počas jazdy v kolóne hmlovky vypnite). 

Nižšia rýchlosť je kľúčová pre zvýšenie reakčného času pri výrazne zníženej viditeľnosti. Často sa totiž môže vynoriť spoza "hmly" odstavené alebo výrazne pomaly jazdiace auto a vy by ste nemali šancu na mokrej vozovke patrične zareagovať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.