Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2020, 13:34

Keď sa auto zmení na saunu. Aké sú najčastejšie dôvody nefungujúcej klimatizácie?

Správna funkcia klimatizácie a chladiaceho systému je kľúčová pre bezpečné a komfortné cestovanie. Platí to pritom nielen v lete, ale i v chladnejších mesiacoch.

Keď sa auto zmení na saunu. Aké sú najčastejšie dôvody nefungujúcej klimatizácie?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

V letných mesiacoch si šoféri bez fungujúcej klimatizácie nevedia jazdu predstaviť. Niet sa čomu čudovať, hrozí prehriatie organizmu a okrem toho je vodič v horúcom prostredí kabíny podstatne nervóznejší, pričom sa znižuje i koncentrácia pri vedení vozidla, reflexy a zvyšuje sa riziko nehody.

Klimatizácia je jednoducho vítaný spoločník, ktorý dokáže výrazne zvýšiť komfort cestovania i bezpečnosť. Je preto dôležité dôkladne sa na sezónu (najmä teda letnú) vopred pripraviť, absolvovať pravidelné kontroly chladiaceho systému a včas dohodnúť prípadný servis systému.

Najlepšie ešte pred začiatkom horúcich letných dní a po rovnako tak po letnej sezóne - na sklonku jesene. Málokto totiž vie, že klimatizácia je nápomocná nielen počas pekelných horúčav, ale taktiež v zimných či jesenných mesiacoch, kedy je vlhkosť vo vozidle vysoká a práve za pomoci klimatizácie sa dokážete efektívne a rýchlo zbaviť zahmlených skiel.

Ak však prestane fungovať, je to nepríjemný a nekomfortný problém. Najčastejšou závadou, kedy klimatizácia poriadne nefunguje, je únik chladiaceho média. Pri bežnej prevádzke dochádza k úniku média zväčša na pružných miestach, ako sú vysokotlakové hadice, v miestach spojov jednotlivých dielov a v neposlednom rade na mechanicky poškodených častiach. K úniku pritom dochádza u všetkých typov klimatizácií.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.