Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyLetné obdobie sa nespája iba s vysokými teplotami či dlhými cestami na dovolenky, ale aj s výrazným znečistením áut. Ak si teda poviete, že po zime vám starosť s čistením vozidla odpadá, ste na omyle. Oproti zime je tu totiž hneď niekoľko druhov znečistenia, ktoré vás môžu potrápiť a rovnako tak aj karosériu vášho auta.
V mnohých prípadoch totiž zanedbanie údržby v podobe vyčistenia a umývania prináša menšie či väčšie poškodenia laku, ktoré pri predaji znižujú celkovú hodnotu vozidla a odstránia sa prinajlepšom iba finančne náročným leštením. Ako teda v jednotlivých prípadoch postupovať a celú situáciu ešte viac nezhoršiť?
Pozrite si tiež ideálny postup, ako za normálnych situácií umývať auto
Vtáčí trus
Počas horúcich dní vyhľadávajú mnohí vodiči parkovanie v tieni, ktorý zabezpečí napríklad priľahlý strom. Na tom nie je nič zlé, práve naopak, tieň dokáže výrazne chrániť lak pred agresívnym slnečným žiarením a zároveň sa interiér auta natoľko nerozpáli. Sú tu však aj nevýhody a medzi ne patrí nepochybne vtáčí trus.
Vtáky si jednoducho nevyberajú, hoci sa môže zdať, že umyté naleštené autá sú doslova magnetom. Ak už si takýto nepríjemný "darček" na karosérii nájdete, ide najmä o čas. Odstránenie by malo byť realizované čo najskôr, v opačnom prípade dokáže agresívne zloženie kyselín poškodiť nielen vrchnú, ale i spodnú vrstvu laku. Potom pomôže už len rozleštenie, v tom lepšom prípade.
Vtáčí trus teda odstraňujte čo najskôr. U čerstvých "prírastkoch" stačí použiť napríklad vlhkú servítku, pri starších už je to horšie a bude to chcieť viac trpezlivosti. Neodporúča sa odlúpnutie, nakoľko sa môže vrstva laku poškodiť či poškriabať.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.