Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2020, 11:15

Horúce leto poriadne preverí vaše auto. Toto pri prehrievaní motora určite nerobte

Majitelia nových moderných áut môžu mať pokoj na duši. Hoci ani oni nie sú "neohrození", no problém sa týka najmä starších vozidiel v horšej kondícii.

Horúce leto poriadne preverí vaše auto. Toto pri prehrievaní motora určite nerobte
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Stav z čias minulých, keď počas horúceho počasia krajnice ciest okupovali odstavené autá s „vyvretou vodou“, už moderné autá súčasnosti v podstate nepoznajú. Našťastie. Na jednej strane je to skvelá správa, veď technológia a bezpečnosť sa za roky posunula výrazne vpred.

Na druhej strane sa v dnešných autách čoraz častejšie používajú namiesto klasického ukazovateľa teploty motora len dve informatívne samostatné kontrolky. Jedna sa prihlási o slovo po štarte, keď je motor studený a jazda má byť pozvoľná, druhá je podstatne kritickejšia a oznamuje, keď sa motor prehrieva.

Vtedy však už môže byť neskoro. Naskytá sa teda otázka, či sa motor modernému autu vôbec môže prehriať. Odpoveď znie áno, môže, no je to podstatne menej pravdepodobné než v minulosti.

Čomu sa vyhnúť?

Agregáty moderných áut sú čoraz dokonalejšie a rovnako tak sa zvyšuje aj ich spoľahlivosť, odolnosť či bezpečnosť. Problém sa teda týka všetkých automobilov, no starších podstatne viac.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.