Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2020, 14:20

Odvrátená stránka šetrenia. Tomuto sa vyhnite, inak môžete poškodiť motor auta

Či už ide o benzínový alebo naftový agregát, v oboch prípadoch je "podtáčanie" motora veľkou chybou, ktorá vás môže vyjsť poriadne draho.

Odvrátená stránka šetrenia. Tomuto sa vyhnite, inak môžete poškodiť motor auta
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Nižšia rýchlosť, nízke otáčky a čím vyšší prevodový stupeň, tým lepšie. Množstvo vodičov si myslí, že jedine takýto prístup je kľúčový pre dosiahnutie vytúženej nízkej spotreby paliva.

Z časti to je pravda, no nemožno zachádzať až do úplných extrémov. Pri plynulej ustálenej jazde na rovine konštantnou rýchlosťou spotrebuje auto skutočne menej paliva pri zaradenom piatom rýchlostnom stupni, ako keby išlo napríklad "na štvorke".

Netreba však zabúdať na to, že aj tu existujú mnohé situácie, kedy vyššie zaradené stupne môžu naopak výrazne uškodiť. Čomu by ste sa teda pri ekonomickej jazde mali vyhnúť?

Podtáčanie motora

Problémom je najmä jazda do kopca, kedy chce šetrný vodič jazdou na vyšší stupeň spotrebovať menej paliva, no vozidlo nemá dostatočnú rýchlosť pre zvládnutie stúpania. Ak nepodradí a neposkytne tak motoru vyššie otáčky, s ktorými prichádza i vyšší výkon, dochádza k duseniu motora, čo identifikujete dunením i zvýšenými vibráciami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.