Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2020, 11:20

Klimatizácia alebo radšej otvorené okno? Takto vychladíte auto najrýchlejšie

  • Jazda v rozhorúčenom aute môže znižovať pozornosť, reflexy i zvyšovať agresivitu a riziko nehody.
  • Pozrite si aj naše staršie video, v ktorom sme si vyskúšali, aké je zostať v uzatvorenom rozpálenom aute.

Svoju silu ukazuje leto v týchto dňoch naplno. Teploty atakujú 30 stupňové hodnoty a z automobilov sa na parkoviskách stávajú sauny na kolesách. Už v priebehu niekoľkých minúť sa pritom môže teplota v uzatvorenom odparkovanom aute na slnku vyšplhať i na dvojnásobok tej vonkajšej.

Ihneď teda zabudnite na ponechávanie zvierat či dokonca detí vo vozidle, platí to aj v prípade, že si odbehnete "len na minútku" do obchodu alebo ak necháte pootvorené okno. Každopádne, asi málokto si v súčasnosti dokáže predstaviť existenciu a využívanie automobilu bez modernej klimatizácie.

Tá je už viac-menej štandardom vo výbave všetkých novo predávaných áut a platí to aj pri niekoľko rokov starých vozidlách. Málokto však vie, ako správne využívať vlastnosti tohto užitočného pomocníka (nielen v letnom období) a ako čo najrýchlejšie vychladiť pekelne rozpálený interiér odparkovaného auta.

Okno alebo klimatizácia?

Interiér je vhodné udržiavať primerane vychladený a to čo možno najskôr alebo najlepšie ešte pred samotným nastúpením. Vodič totiž počas jazdy pri vysokej teplote stráca pozornosť, je ospalý, malátny a znižujú sa i reflexy. Pomôcť môže nezávislá klimatizácia či moderné otváranie okien pomocou diaľkového ovládača (kľúča) už pri príchode k vozidlu.

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.