Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2020, 11:20

Klimatizácia alebo radšej otvorené okno? Takto vychladíte auto najrýchlejšie

  • Jazda v rozhorúčenom aute môže znižovať pozornosť, reflexy i zvyšovať agresivitu a riziko nehody.
  • Pozrite si aj naše staršie video, v ktorom sme si vyskúšali, aké je zostať v uzatvorenom rozpálenom aute.

Svoju silu ukazuje leto v týchto dňoch naplno. Teploty atakujú 30 stupňové hodnoty a z automobilov sa na parkoviskách stávajú sauny na kolesách. Už v priebehu niekoľkých minúť sa pritom môže teplota v uzatvorenom odparkovanom aute na slnku vyšplhať i na dvojnásobok tej vonkajšej.

Ihneď teda zabudnite na ponechávanie zvierat či dokonca detí vo vozidle, platí to aj v prípade, že si odbehnete "len na minútku" do obchodu alebo ak necháte pootvorené okno. Každopádne, asi málokto si v súčasnosti dokáže predstaviť existenciu a využívanie automobilu bez modernej klimatizácie.

Tá je už viac-menej štandardom vo výbave všetkých novo predávaných áut a platí to aj pri niekoľko rokov starých vozidlách. Málokto však vie, ako správne využívať vlastnosti tohto užitočného pomocníka (nielen v letnom období) a ako čo najrýchlejšie vychladiť pekelne rozpálený interiér odparkovaného auta.

Okno alebo klimatizácia?

Interiér je vhodné udržiavať primerane vychladený a to čo možno najskôr alebo najlepšie ešte pred samotným nastúpením. Vodič totiž počas jazdy pri vysokej teplote stráca pozornosť, je ospalý, malátny a znižujú sa i reflexy. Pomôcť môže nezávislá klimatizácia či moderné otváranie okien pomocou diaľkového ovládača (kľúča) už pri príchode k vozidlu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.