Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2020, 13:40

Keď sa kúpa nového auta nevyplatí. Tieto modely strácajú na hodnote najviac

Elektromobily strácajú, aj vzhľadom na rýchly vývoj technológie a rýchle zostarnutie riešení, zo svojej pôvodnej hodnoty najviac. Je tu však jedna výnimka.

Keď sa kúpa nového auta nevyplatí. Tieto modely strácajú na hodnote najviac
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Kúpa automobilu je pre väčšinu ľudí veľkou udalosťou, ktorú je potrebné si dobre a do detailu premyslieť. Medzi základné otázky patrí výber pohonu, segmentu, cenovej kategórie, ale najmä rozhodnutie sa medzi úplne novým alebo mierne jazdeným vozidlom.

Každému vyhovuje vzhľadom na individuálne potreby niečo iné, no treba brať do úvahy aj známu vec, že nové auto stráca na svojej hodnote v podstate ihneď ako opustí showroom. Z pohľadu predajcu by ste tak mali dbať aj na teoretickú zostatkovú hodnotu vozidla.

Ide o cenu, za akú auto ako nové kúpite a za akú ho po niekoľkých rokoch dokážete predať. Prepady totiž môžu byť už po krátkom čase obrovské. Potvrdzuje to i nová štúdia iSeeCars, jedného z najväčších amerických internetových vyhľadávačov. 

Američania sa totiž zamerali práve na jazdené trojročné vozidlá a zosumarizovali výsledky predajov 6,9 milióna ojazdených kusov. Dokázali tak zostaviť zaujímavý rebríček áut, ktoré strácajú zo svojej hodnoty najviac a ktoré najmenej. Modely s konvenčným pohonom prišli po troch rokoch v priemere o 39,1 percent, zatiaľ čo elektromobily stratili na hodnote až 52 percent. No nie všetky zaregistrovali taký výrazný prepad.

Tri roky a polovičná hodnota

Vo všeobecnosti sa z pohľadu značiek ako takých najmenej darí v udržaní svojej hodnoty automobilke Lincoln, Cadillac, BMW, Infiniti a Volvo. Počítať treba so zhruba polovicou hodnoty po uplynutí troch rokov. Ďalej nasledujú značky Mercedes-Benz, Audi, Jaguar, Buick či Acura, ktoré strácajú od 45 do 49 percent svojej hodnoty.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.