Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2020, 11:20

Trend, ktorý môže mať tragické následky. Polícia upozorňuje, ako jazdiť na elektrokolobežke

Pozrite sa, čo všetko sú majitelia obľúbených elektrických kolobežiek povinní podľa zákona dodržiavať.

V poslednom čase dávajú ľudia čoraz viac prednosť alternatívnej doprave. Z automobilov presadajú do MHD, no kvôli opatreniam v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 sa do popredia v súčasnosti dostávajú bicykle či elektrické kolobežky. Tie zažívajú "boom", stretnúť na nich v meste ľudí nie je žiadny problém a rovnako tak možno nájsť napríklad v Bratislave i službu ich zdieľania.

Vzhľadom na to, že v premávke ich počet už od minulého roka poriadne stúpa, pristúpila ešte v decembri 2019 polícia k novele zákon. Tá sa dotkla užívateľov kolobežiek s prídavným elektrickým motorčekom, ktorí sa teraz v podstate radia medzi cyklistov a musia dodržiavať aj rovnaké pravidlá.

Aj napriek tomu sa mnohí na kolobežke dopúšťajú priestupkov a ohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky svojou neohľaduplnou jazdou. Polícia preto na svojom oficiálnom facebookovom účte zverejnila poučné video, v ktorom zhrnula dôležité základné pravidlá pre užívanie elektro-kolobežiek.

Ohrozujú seba i ostatných

Kolobežky s prídavným elektrickým motorčekom sú šikovnou novinkou, ktorú si zamilovali i mnohí Slováci. Niet sa čomu čudovať, kvôli možnosti zloženia si ju viete vziať aj do MHD (pozor však na rozmery a kúpu lístka), dojazd 20-30 kilometrov bez problémov vystačí na bežné premávanie sa v meste a ak by vám aj náhodou dochádzala "šťava", väčšinou trvá nabíjanie zhruba tri hodinky. 

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.