Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2020, 14:05

Dôležitý diel auta, ktorý môže spôsobiť problémy. Tomuto zlozvyku sa radšej vyhnite

Spotrebné diely v aute jedného dňa vypovedia službu. V rukách vodičov je však možnosť predĺžiť ich životnosť a to správnym zaobchádzaním s vozidlom.

Dôležitý diel auta, ktorý môže spôsobiť problémy. Tomuto zlozvyku sa radšej vyhnite
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Vodiči sa delia zhruba na dve skupiny. Buď automobil využívajú výhradne ako prostriedok na presúvanie sa medzi bodom A a B, alebo sa do jeho prevádzky viac či menej aj vyznajú a dbajú na údržbu. Ak však nastane porucha či iný problém, každý by mal byť schopný vyhodnotiť situáciu a čo najskôr navštíviť servis.

Vozidlo a ani jeho diely nie sú rozhodne nesmrteľné, vyžadujú si starostlivosť a niektoré diely aj napriek tomu skôr či neskôr vypovedia svoju službu. Najmä, ak ide o spotrebné časti. Medzi tie patria napríklad aj čapy riadenia, ktoré sú dôležitou súčasťou áut. A áno, máte ich aj vy.

Kolesá síce zabezpečujú smerovú ovládateľnosť auta, no taktiež je ich funkciou tlmenie nárazov od nerovností na vozovke. A keďže bez hlavy spojovacej tyče riadenia (čapov riadenia) by to s dostatočnou bezpečnosťou nešlo, patria už dlhé roky k základnej časti systému riadenia vo všetkých vozidlách.

Čomu sa vyhnúť?

Čapy majú guľovitý tvar a funkciu tlmenia kolesom znásobujú, pričom sa navyše starajú aj o konštantný rozostup medzi prevodovkou a otočným čapom kolesa, čím sa udržuje správna stopa vozidla. Najhlavnejším predpokladom pre správnu funkčnosť čapu je voľnosť pohybu.

Hoci ide o spotrebný materiál a čap sa teda jedného dňa rozhodne vypovedať svoju službu, často vydrží aj stotisíc kilometrov bez nutnosti servisu, respektíve výmeny. K dlhej životnosti môžete prispieť jazdou po kvalitných cestách, vyhýbaním sa veľkým výtlkom, no aj správnym zaobchádzaním s vozidlom.

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.