Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2020, 15:09

Je jazda "na oranžovú" povolená a za akých okolností? Odpovedá priamo polícia

Môžete na oranžovú prejsť cez križovatku, alebo je nutné počkať si na zelený signál na semafore? Problematiku vo svojom edukačnom videu riešila polícia.

Je jazda "na oranžovú" povolená a za akých okolností? Odpovedá priamo polícia
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Svetelné križovatky sú užitočným prvkom na cestných komunikáciách. Často by ste sa na týchto úsekoch z vedľajšej cesty ani nedostali na hlavnú, najmä teda počas dopravnej špičky. Zároveň robia tieto miesta bezpečnejšími a to nielen pre vodičov, ale v mnohých prípadoch i chodcov. Ak ste za volantom, reagovať musíte v zásade na tri farebné signály.

Zatiaľ čo význam zelenej a červenej snáď každý držiteľ vodičského oprávnenia (ale aj chodec) pozná, oranžová (respektíve žltá) môže trochu miasť. Na problém, ktorý do istej miery trápi vodičov a pri pokutovaní spôsobuje búrlivé debaty s príslušníkmi polície, sa zamerala vo svojom videu na facebookovej stránke i Polícia Slovenskej republiky.

Vo videu znie, že "ak svieti žlté svetlo zároveň s červeným, vodič sa musí pripraviť na jazdu". Ak však svieti iba žlté svetlo samostatne, vodič je povinný zastaviť ešte pred križovatkou. Jasne stanovené je to i v zákone: Signál s plným žltým svetlom “Pozor!” znamená pre vodiča povinnosť zastaviť vozidlo pred priečnou súvislou čiarou (č. V 5a až V 5c), a kde taká čiara nie je, pred svetelným signalizačným zariadením.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.