Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2020, 12:50

Vec, na ktorú si dajte pri používaní klimatizácie v aute pozor. Škodí zdraviu i peňaženke

Tento užitočný komfortný doplnok výbavy áut si vyžaduje dôkladný servis a kontrolu, minimálne raz ročne.

Vec, na ktorú si dajte pri používaní klimatizácie v aute pozor. Škodí zdraviu i peňaženke
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Letné počasie v posledných dňoch udiera v plnej miere. Mnohí sa vzhľadom na uvoľnené opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom vybrali na dovolenky a to nielen na Slovensku, ale i do zahraničia. Najideálnejším dopravným prostriedkom, ktorý môžete v pandémiou zasiahnutej dobe zvoliť, je individuálna doprava v podobe súkromných či vypožičaných áut. 

Tie dnes už môžu ponúknuť naozaj luxusné cestovanie, no počas niekoľkohodinovej cesty za slnečným oddychom oceníte v horúcom počasí najmä jednu vec. V starých autách by ste klimatizáciu hľadali pomerne ťažko, dnes však tvorí súčasť základnej výbavy v drvivej väčšine modelov.

Stretnúť sa teda s autom, ktoré je odkázané "vychladiť" posádku len za pomoci otvorených okien, je v súčastnosti na cestách celkom rarita a väčšinou patria tieto vozidlá opäť k tým skôr vyrobeným.

Klimatizácia teda dokáže výrazne zvýšiť komfort počas cestovania. Veľa majiteľov a vodičov však zabúda na jej správne používanie a najmä zanedbávajú údržbu. Ak totiž starostlivosť o chladiaci systém ignorujete, koledujete si o problémy.

Servis nepodceňujte

Všeobecne odporúčame skontrolovať klimatizáciu aspoň raz ročne, v rámci pravidelnej servisnej prehliadky, alebo pred začiatkom letnej sezóny a po jej skončení. Veľa užívateľov to nevie, no klimatizáciu využijete veľakrát aj v zimných mesiacoch (na zahmlené okná) a tak je po náročnom letnom období vhodné skontrolovať jej stav i funkčnosť.

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.