Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 13:40

Vodičov čaká od júla zmena. Zelená karta už nebude musieť byť „zelená“

Vo výbave auta nastáva v krátkom čase ďalšia vítaná zmena. Po zrušení „Bielej karty“ sa mení vzhľad Medzinárodnej karty automobilového poistenia.

Vodičov čaká od júla zmena. Zelená karta už nebude musieť byť „zelená“
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Koncom minulého roka došlo k vítanej zmene, ktorá sa priniesla zrušenie takzvanej „Bielej karty“. Tú vydávala poisťovňa k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP), ako potvrdenie o úhrade a svoje uplatnenie nachádzala v podstate len na území Slovenska.

Spolu s takzvanou Medzinárodnou kartou automobilového poistenia – „Zelenou kartou“ tvorila súčasť povinnej výbavy vozidla a pri cestnej policajnej kontrole ste ju museli povinne predložiť. Zelená karta sa dovtedy používala len v zahraničí ako štandardizovaný preukaz v rámci krajín patriacich do Systému zelenej karty.

Od 1. októbra 2019 sa teda na Slovensku zmenila povinnosti nosenia dokladov vo vozidle a vďaka novele zákona sa vydávanie potvrdenia o PZP – Bielej karty úplne zrušilo. V aute vám teda postačí nosiť Zelenú kartu, ktorá bude preukazovať platnosť PZP aj na Slovensku i v zahraničí. 

Krajiny, ktoré túto Zelenú kartu uznávajú od vás môžu žiadať jej predloženie už pri samotnom vstupe na ich územie. V prípade nehody je však dobré ju mať v akejkoľvek krajine, nakoľko ju polícia od vás bude žiadať.

Aktuálny zoznam krajín, kde je nutné sa preukazovať Zelenou kartou, pritom môžete nájsť napríklad na webe Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Nosenie iba Zelenej karty teraz dopĺňa ďalšia zmena, ktorá nadobudne platnosť od 1. júla 2020. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 55% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.