Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2020, 14:05

Nenápadný, no kritický diel auta. Ako spoznať nebezpečný problém?

Problém s ložiskami kolesa môže ohroziť plynulosť jazdy, životnosť pneumatík a niektorých ďalších dielov, ale hrozí aj vážne riziko.

Nenápadný, no kritický diel auta. Ako spoznať nebezpečný problém?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Automobil si vyžaduje počas svojej prevádzky správnu a pravidelnú údržbu, ktorou dokážete podstatne predĺžiť životnosť mnohých dielov. To, koľko jednotlivé (hlavne inak bezúdržbové) časti auta vydržia v prevádzke však ovplyvňuje aj rad ďalších faktorov. Patrí sem nepochybne i spôsob jazdy či prostredie, v ktorom sa vozidlo najčastejšie pohybuje.

V tomto smere sú najnáchylnejšie časti podvozka a náprav, pod ktorých životnosť sa podpisuje prioritne stav našich ciest. Jazdou po nerovnostiach a výtlkoch netrpia iba pneumatiky a tlmiče, ale aj veľa ďalších drobnejších súčastí, o ktorých možno ani netušíte.

Patria medzi ne i ložiská kolies, ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou podvozku a bez nich by sa auto v podstate nepohlo. Ich úlohou je zabezpečiť hladký pohyb hnacích hriadeľov a náprav, takže by sme ich funkčnosť nemali podceňovať. 

Ako spoznať problém?

Ložiská kolies musia počas svojej práce odolávať vysokému zaťaženiu, nesú časť hmotnosti auta a pri prejazde každej nerovnosti, zabočení, brzdení alebo aj zrýchľovaní sa sily, ktoré na ložiská pôsobia, ešte zvyšujú. Hoci sú skonštruované skutočne odolne a aj napriek pôsobeniu zaťaženia vydržia aj možno 200-tisíc kilometrov, raz svoju funkčnosť proste začnú vypovedať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.