Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2020, 14:05

Nenápadný, no kritický diel auta. Ako spoznať nebezpečný problém?

Problém s ložiskami kolesa môže ohroziť plynulosť jazdy, životnosť pneumatík a niektorých ďalších dielov, ale hrozí aj vážne riziko.

Nenápadný, no kritický diel auta. Ako spoznať nebezpečný problém?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Automobil si vyžaduje počas svojej prevádzky správnu a pravidelnú údržbu, ktorou dokážete podstatne predĺžiť životnosť mnohých dielov. To, koľko jednotlivé (hlavne inak bezúdržbové) časti auta vydržia v prevádzke však ovplyvňuje aj rad ďalších faktorov. Patrí sem nepochybne i spôsob jazdy či prostredie, v ktorom sa vozidlo najčastejšie pohybuje.

V tomto smere sú najnáchylnejšie časti podvozka a náprav, pod ktorých životnosť sa podpisuje prioritne stav našich ciest. Jazdou po nerovnostiach a výtlkoch netrpia iba pneumatiky a tlmiče, ale aj veľa ďalších drobnejších súčastí, o ktorých možno ani netušíte.

Patria medzi ne i ložiská kolies, ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou podvozku a bez nich by sa auto v podstate nepohlo. Ich úlohou je zabezpečiť hladký pohyb hnacích hriadeľov a náprav, takže by sme ich funkčnosť nemali podceňovať. 

Ako spoznať problém?

Ložiská kolies musia počas svojej práce odolávať vysokému zaťaženiu, nesú časť hmotnosti auta a pri prejazde každej nerovnosti, zabočení, brzdení alebo aj zrýchľovaní sa sily, ktoré na ložiská pôsobia, ešte zvyšujú. Hoci sú skonštruované skutočne odolne a aj napriek pôsobeniu zaťaženia vydržia aj možno 200-tisíc kilometrov, raz svoju funkčnosť proste začnú vypovedať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.