Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 14:35

Tieto chyby vodičov prispievajú k dopravným zápcham. Možno ich robíte aj vy

K priechodnosti ciest, obmedzeniu vzniku kolón alebo aspoň ich skoršiemu sprejazdneniu vieme pomôcť jednoduchými opatreniami.

Tieto chyby vodičov prispievajú k dopravným zápcham. Možno ich robíte aj vy

Dopravné zápchy sú najmä vo väčších mestách neodmysliteľnou súčasťou ranných či popoludňajších presunov pracujúcich ľudí. Tvoria sa na frekventovaných úsekoch, kde napríklad prebiehajú práce na ceste, alebo sa len cesta zužuje do menšieho počtu pruhov, prípadne sa napája alebo križuje s inými cestami. 

To však nemusí byť jediná príčina. Do výraznej miery sa na vznikom kolóny podpisujú samotní vodiči. Ak je na ceste totiž priveľa vozidiel, stačí, ak niekto niekde pred vami začne brzdiť a nasleduje akýsi dominový efekt. Za takýmto vodičom začnú brzdiť ďalší a ďalší vodiči, až sa táto "vlna" postupne dostane k vozidlu, ktoré bude musieť kvôli spomaľovaniu ostatných úplne zastaviť.

V tom momente sa vytvorí stojaca kolóna. Tá v mnohých prípadoch "neodstaví" len jednu hlavnú cestu, ale blokuje tak i prípadné napájacie cesty a vedľajšie uličky. Dominový efekt sa v podobe stojacej zápchy dostane aj tam.

Často je však vidieť na cestách aj jav tvorby zápch v spojitosti s počasím. Akonáhle prší, vodiči zvyknú jazdiť opatrnejšie, pomalšie, častejšie brzdiť a tým sa pravdepodobnosť vzniku kolóny navyšuje. Nehovoriac o tom, že ľudia sú v takomto nečase podstatne nervóznejší a kde tu sa nájde vodič, ktorý ostatných obmedzí svojou nedisciplinovanou jazdou. V horšom prípade potom cesty upchá nehoda z dôvodu šmykľavej cesty.

K priechodnosti ciest, obmedzeniu vzniku kolón alebo aspoň ich skoršiemu sprejazdneniu vieme pomôcť jednoduchými opatreniami. Pre dobrý výsledný efekt je však potrebné, aby sa tým riadilo čo možno najviac vodičov. Akým chybám sa teda vyhnúť?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.