Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyTeplé počasie v týchto dňoch vystriedalo ochladenie, premenlivé počasie a miestami i poriadne výdatné dažde. Pre menej skúsených vodičov pritom jazda v týchto podmienkach nemusí byť bezpečná a jednoduchá, avšak nepríjemná je pre drvivú väčšinu šoférov na cestách.
Jazda v daždi totiž so sebou prináša zhoršenú viditeľnosť, mení sa ovládateľnosť auta a na mieste by mala byť aj väčšia obozretnosť, keďže riziko nehody je v takýchto chvíľach omnoho väčšie. Samozrejme, bezpečnosť na cestách záleží aj na ostatných účastníkoch cestnej premávky a na ich prístupe k danej situácií.
Vidieť a byť videný
Pri daždi, nezáleží pritom či ide o prietrž mračien, by malo byť základným pravidlom zapnutie stretávacích svetiel. Moderné automobily dnes disponujú denným svietením, ktoré je však za zhoršenej viditeľnosti nedostatočné a v mnohých prípadoch zadné svetlá nesvietia. Väčšinou sa "stretávačky" rozsvietia automaticky pri aktivácií stieračov, no ak by k ich zapnutiu z rôznych dôvodov nedošlo, prepnite režim svietenia manuálne.
Automobily počas dažďa vrhajú kvapka za seba a vytvárajú tak "vodnú clonu", ktorá znižuje viditeľnosť svetiel. V prípade, že jazdíte na diaľnici počaws hustého dažďa, môžete aktivovať i hmlové svetlomety (najmä teda zadné), ktoré už v diaľke prichádzajúce auto upozornia na prítomnosť iného vozidla pre ním.
V meste či dokonca v kolóne používanie hmlových svetiel obmedzte, môžete vodičov skôr oslepovať, než im pomáhať. Zabúdať netreba ani na čelné a zadné sklo, ktoré by mali byť čisté a vybavené spoľahlivým stieračom. Na prelome sezóny (zima/leto) odpočúvame ich kontrolu, prípadne výmenu a to najmä vtedy, ak pri stieraní stierač vynecháva nejaké miesta.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.