Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2020, 14:06

Ako správne jazdiť v daždi? Na toto si dajte za volantom veľký pozor

Pravdepodobnosť nehody sa počas dažďa zvyšuje o desiatky percent. Poradíme, ako jazdu počas náročných situácií zvládnuť a nepoškodiť si auto.

Prívalové dažde v Bratislave
Zdroj: TASR/M. Baumann

Teplé počasie v týchto dňoch vystriedalo ochladenie, premenlivé počasie a miestami i poriadne výdatné dažde. Pre menej skúsených vodičov pritom jazda v týchto podmienkach nemusí byť bezpečná a jednoduchá, avšak nepríjemná je pre drvivú väčšinu šoférov na cestách.

Jazda v daždi totiž so sebou prináša zhoršenú viditeľnosť, mení sa ovládateľnosť auta a na mieste by mala byť aj väčšia obozretnosť, keďže riziko nehody je v takýchto chvíľach omnoho väčšie. Samozrejme, bezpečnosť na cestách záleží aj na ostatných účastníkoch cestnej premávky a na ich prístupe k danej situácií. 

Vidieť a byť videný

Pri daždi, nezáleží pritom či ide o prietrž mračien, by malo byť základným pravidlom zapnutie stretávacích svetiel. Moderné automobily dnes disponujú denným svietením, ktoré je však za zhoršenej viditeľnosti nedostatočné a v mnohých prípadoch zadné svetlá nesvietia. Väčšinou sa "stretávačky" rozsvietia automaticky pri aktivácií stieračov, no ak by k ich zapnutiu z rôznych dôvodov nedošlo, prepnite režim svietenia manuálne.

Automobily počas dažďa vrhajú kvapka za seba a vytvárajú tak "vodnú clonu", ktorá znižuje viditeľnosť svetiel. V prípade, že jazdíte na diaľnici počaws hustého dažďa, môžete aktivovať i hmlové svetlomety (najmä teda zadné), ktoré už v diaľke prichádzajúce auto upozornia na prítomnosť iného vozidla pre ním.

V meste či dokonca v kolóne používanie hmlových svetiel obmedzte, môžete vodičov skôr oslepovať, než im pomáhať. Zabúdať netreba ani na čelné a zadné sklo, ktoré by mali byť čisté a vybavené spoľahlivým stieračom. Na prelome sezóny (zima/leto) odpočúvame ich kontrolu, prípadne výmenu a to najmä vtedy, ak pri stieraní stierač vynecháva nejaké miesta.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.