Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2020, 10:15

Vodičov na Slovensku potrápil saharský piesok. Pri umývaní môže výrazne poškodiť auto

S umývaním vozidla by ste však podľa odborníkov mali ešte chvíľu počkať. Čaká nás totiž ďalšia vlna.

Vodičov na Slovensku potrápil saharský piesok. Pri umývaní môže výrazne poškodiť auto
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Vodičov na Slovensku čakalo dnes ráno opäť nemilé prekvapenie. Ak ste sa teda tešili, že vám prípadný nočný dážď umyje auto alebo ste sa zo včera dokonale umytého auta tešili, budete po rannom príchode k vozidlu zrejme trochu sklamaný.

Autá sú po uplynulej noci pokryté nepeknou vrstvou prachu a piesku, prípadne túto úroveň zašpinenia zvýraznili aj kvapky dažďa, ktoré na seba rýchlejšie naviažu prachové častice a tie spolu s kvapkami dopadnú na zem.

​Na karosérii sa potom vytvoria škaredé "obrazce" a ešte pred niekoľkými hodinami čisté auto potom vyzerá tak, že na parkovacom mieste stálo aj niekoľko mesiacov bez akejkoľvek starostlivosti majiteľa.

"Piesok vo výškach už včera počas dňa sfarbil do oranžova oblohu nad Talianskom a v noci postupoval aj cez naše územie. Koncentrácia prachových častíc pritom presahuje aj 3000 mgr/m2, čo sú vysoké hodnoty," informuje portál imeteo.sk.

Pod tento úkaz sa teda podpísal drobný piesok a prach, ktorý sa vo veľkom množstve nachádzal aj nad našim územím. Kvôli juhozápadnému prúdeniu smeruje cez Európu piesok až z ďalekej Sahary, pričom práve počas nočných hodín bola koncentrácia prachu nad našou oblasťou najvyššia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.