Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2020, 16:31

​Toto je 10 tipov, ako pripraviť auto na jar. Zanedbanie kontroly sa môže poriadne vypomstiť

Údržbu auta po zimnom období by sme nemali podceňovať. V opačnom prípade môže spôsobiť finančne podstatne náročnejšie opravy, ktorým sa dalo jednoducho vyhnúť.

​Toto je 10 tipov, ako pripraviť auto na jar. Zanedbanie kontroly sa môže poriadne vypomstiť
Zdroj: Pexels

Zimné dni sú už zdá sa definitívne za nami, avšak mnoho vodičov netuší, čo všetko je nevyhnutné urobiť pre prípravu svojho vozidla na jar a nasledujúcu sezónu. Pri výmene pneumatík by to totiž nemalo končiť a po náročnom zimnom období je potrebné zamerať sa aj na ďalšie dôležité časti automobilu.

Mnohé totiž dostali počas zimy poriadne zabrať a pre ich správne fungovanie aj naďalej je nevyhnutné venovať im aspoň štipku pozornosti. Môže sa vám to v opačnom prípade čoskoro odzrkadliť pri návšteve servisu a ešte finančne nákladnejších opravách. Odborníci z oboru teda odporúčajú realizovať nasledujúcich 10 nevyhnutných krokov na to, aby bolo vaše auto bezpečne pripravené vyraziť na jarné cesty.

Prevencia je základom

Prvým bodom je teda samotná prevencia a prikladanie náležitej pozornosti jednotlivým dielom. Nie každý vodič dbá na nevyhnutnosť jarných kontrol a následne sa chytajú za hlavu.

Faktom zostáva, že ak ju majitelia vozidiel nerobia pravidelne, môžu sa problémy spôsobené nedostatočnou prevenciou sčítať alebo dokonca násobiť. A následná oprava môže byť aj mnohonásobne drahšia. Nepodceňujte preto kontrolu automobilu, môže vám takýto jednoduchý úkon totiž ušetriť podstatne väčšie finančné investície v podobe náročných opráv.

Čistý vzduch 

Za to, čo v aute dýchame, vďačíme klimatizácii a jej dobrému stavu. Najmenej raz za dva roky ju musíme dať na celkovú údržbu do rúk odborníkov v špecializovaných strediskách alebo servisoch. „Technici v servise vymenia chladivo. Základné ošetrenie je síce možné i pomocou špeciálneho dezinfekčného spreja, ktorý je voľne v predaji, ale dôkladné zneškodnenie všetkých mikroorganizmov docielia vodiči len odborným zásahom v autoservise,“ hovorí Jindřich Krejčí, riaditeľ projektov pre Česko a Slovensko spoločnosti ProfiAuto.

Dodáva, že pri používaní klimatizácie platí, že by mala byť v chode nielen počas leta, ale po celý rok. Nielen v lete, ale aj v zimných mesiacoch totiž ponúka isté výhody, ktoré môže vodič pri jazde oceniť. Okrem pomoci pri odstraňovaní zahmlených skiel v zimných a daždivých dňoch ide tiež o premazávanie kompresora. Na jar je preto nutné skontrolovať, či v nej nie je potrebné doplniť olej, aby sa kompresor nezadrel a klimatizácia hladko bežala aj počas náročných horúcich letných mesiacov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.