Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2020, 14:03

​Ako skladovať pneumatiky? Pri nesprávnom spôsobe ich môžete poškodiť

Prinášame vám pár tipov, ako rozlíšiť staré či poškodené pneumatiky a ako ich správne skladovať mimo sezóny. Práve tým viete predĺžiť ich životnosť.

​Ako skladovať pneumatiky? Pri nesprávnom spôsobe ich môžete poškodiť
Zdroj: Archív HN

Zdá sa, že zima sa už definitívne končí a to je tiež znamenie pre vodičov, že je potrebné urobiť jarnú, respektíve letnú údržbu vozidla. Nedávno sme vám priniesli niekoľko tipov, na čo všetko sa zamerať pri samotnom prezúvaní vozidla alebo uvažovaní, či už je ten správny čas na výmenu zimných pneumatík za tie letné.

Medzi dôležité body v celom procese prípravy vozidla je tiež skladovanie pneumatík mimo sezóny. Neodbornou manipuláciou a zlými podmienkami si totiž svoje pneumatiky viete časom poškodiť - znížiť ich životnosť. 

​V súčasnosti pritom mnohé pneuservisy ponúkajú šikovnú možnosť po prezutí pneumatiky alebo celé kolesá ponechať priamo v ich sklade. Vo väčšine prípadov sa to dokonca neviaže na využitie služieb výmeny kolies, takže si môžete v týchto priestoroch odložiť aj kolesá, ktoré ste si prehodili na parkovisku pred panelákom.

Takýto spôsob je vítaný najmä v prípade, keď nemáte mimo sezóny pneumatiky alebo kolesá kde uložiť vo vlastných priestoroch. Pneuservisy ponúkajú i ošetrenie takýchto kolies, takže pri následnom prezúvaní pred začiatkom ďalšej sezóny budú "ako nové". 

Zrelé na vyhodenie?

Samozrejme, vhodnou alternatívou je aj skladovanie doma, no treba dať pozor na vhodné podmienky. Ešte pred svojpomocnou výmenou sa uistite, či sú pripravované zimné/letné pneumatiky vo vyhovujúcom stave alebo treba zaobstarať nové. Skontrolujte teda poškodenia každej pneumatiky zvlášť a pozor si dajte najmä na trhliny, praskliny, vypukliny či obnažené kordy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.