Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2020, 00:00

Toto sú najčastejšie chyby slovenských vodičov. Robíte ich aj vy?

Na slovenských cestách možno pozorovať u vodičov niekoľko typických zlozvykov, ktorými ohrozujú seba i ostatných. Okrem toho, hrozia im aj vysoké sankcie.

Toto sú najčastejšie chyby slovenských vodičov. Robíte ich aj vy?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Ak cestujete často na dovolenky v zahraničí autom, určite ste si všimli odlišnú mentalitu šoférov naprieč krajinami. V niektorých štátoch vodiči striktne dodržiavajú predpisy a jazdia ukážkovo, inde je to doslova chaos a bezpečnosť je takmer na poslednom mieste. 

Slovensko patrí do akéhosi medzičlánku a aj keď mnohí vodiči jazdia predpisovo, nájde sa aj veľa previnilcov či "zlozvyky", ktoré vykonávajú aj tí zodpovednejší z nás. Čo patrí medzi najčastejšie chyby slovenských vodičov a čomu by sme sa mali vyvarovať pre zvýšenie bezpečnosti na cestách?

1. Telefón za volantom

Telefonovanie, ale aj všeobecne manipulácia s mobilným telefónom počas jazdy patrí medzi top zlozvyky vodičov na Slovensku. Niekto píše esemesky, iný pozerá do navigácie, telefonuje, četuje alebo si prepína pesničky. Nech robíte čokoľvek z týchto činností, zvyšujete riziko nehody a ohrozujete tak nielen seba, ale i ostatných účastníkov cestnej premávky.

Vzhľadom na to, že vašu pozornosť upriamujete na telefón, nedostatočne sa venujete vedeniu vozidla a to má za následok napríklad podvedomé znižovanie či zvyšovanie rýchlosti, vychádzate z jazdného pruhu bez smeroviek a podstatne znižujete reakčný čas na prípadné neočakávané situácie na ceste.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.