Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2020, 00:00

Toto sú najčastejšie chyby slovenských vodičov. Robíte ich aj vy?

Na slovenských cestách možno pozorovať u vodičov niekoľko typických zlozvykov, ktorými ohrozujú seba i ostatných. Okrem toho, hrozia im aj vysoké sankcie.

Toto sú najčastejšie chyby slovenských vodičov. Robíte ich aj vy?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Ak cestujete často na dovolenky v zahraničí autom, určite ste si všimli odlišnú mentalitu šoférov naprieč krajinami. V niektorých štátoch vodiči striktne dodržiavajú predpisy a jazdia ukážkovo, inde je to doslova chaos a bezpečnosť je takmer na poslednom mieste. 

Slovensko patrí do akéhosi medzičlánku a aj keď mnohí vodiči jazdia predpisovo, nájde sa aj veľa previnilcov či "zlozvyky", ktoré vykonávajú aj tí zodpovednejší z nás. Čo patrí medzi najčastejšie chyby slovenských vodičov a čomu by sme sa mali vyvarovať pre zvýšenie bezpečnosti na cestách?

1. Telefón za volantom

Telefonovanie, ale aj všeobecne manipulácia s mobilným telefónom počas jazdy patrí medzi top zlozvyky vodičov na Slovensku. Niekto píše esemesky, iný pozerá do navigácie, telefonuje, četuje alebo si prepína pesničky. Nech robíte čokoľvek z týchto činností, zvyšujete riziko nehody a ohrozujete tak nielen seba, ale i ostatných účastníkov cestnej premávky.

Vzhľadom na to, že vašu pozornosť upriamujete na telefón, nedostatočne sa venujete vedeniu vozidla a to má za následok napríklad podvedomé znižovanie či zvyšovanie rýchlosti, vychádzate z jazdného pruhu bez smeroviek a podstatne znižujete reakčný čas na prípadné neočakávané situácie na ceste.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.