Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2020, 11:39

Turbodúchadlo či pohon 4x4. Viete odkiaľ pochádzajú dôležité prvky súčasných áut?

Aký pôvod má turbodúchadlo, spätné zrkadlo či kotúčové brzdy? Možno budete prekvapení, koľko prvkov z motoršportu obsahuje aj vaše auto.

Turbodúchadlo či pohon 4x4. Viete odkiaľ pochádzajú dôležité prvky súčasných áut?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Chcete sa cítiť aspoň malou štipkou svojho ja ako "pretekár"? Ak je vaša odpoveď áno, vedzte, že s trochou preháňania nemusíte kupovať drahé ostro ladené vozidlo. V tomto prípade totiž nezáleží na tom, či jazdíte rodinným vanom alebo športovým kupé.

Vaše auto má v sebe v každom prípade viac z rely alebo pretekárskych automobilov, ako by ste si možno na prvý pohľad mohli myslieť a vám tak môže vyčariť úsmev na tvári aspoň fakt, že mnohé veci aj vo vašom aute pochádzajú pôvodom z pretekárskych špeciálov.

Napríklad taká maličkosť ako spätné zrkadlo či kotúčové brzdy sú dnes už neodmysliteľnou súčasťou moderných vozidiel na aktuálnom trhu. Čo majú aj tieto prvky spoločné s motošportom?

Motor DOHC

Výrobcovia áut sa odjakživa zamýšľali, ako dostať zo spaľovacieho motora čo najlepší možný maximálny výkon. Už začiatkom 20. storočia vytvorili pohonnú jednotku s dvoma vačkovými hriadeľmi v hlave valca, čiže DOHC typ motora. V takomto agregáte jeden hriadeľ riadi sacie a druhý následne výfukové ventily.

To umožňuje použitie viacerých ventilov, zlepšuje prietok plynov a upravuje i samotné časovanie ventilov. Spočiatku bolo toto riešenie spojené s motoristickým športom, ale koncom 20. storočia začalo byť čoraz populárnejšie. Dnes sú motory DOHC prakticky v každom aute – od mestskej Toyoty Aygo až po extrémne rýchly Koenigsegg Agera alebo úžasne znejúci Lexus menom LFA.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.