Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 14:06

Viete ako vytvoriť záchranársku uličku? Od apríla hrozia vodičom vysoké sankcie

Novela zákona o cestnej premávke prináša vodičom niekoľko nových povinností. Jednou z nich je povinná tvorba záchranárskej uličky.

Viete ako vytvoriť záchranársku uličku? Od apríla hrozia vodičom vysoké sankcie

Dopravná situácia je v momentálnej situácii kvôli prísnym opatreniam pomerne pokojná a napríklad hlavnému mestu sa v súčasnosti kolóny áut vyhýbajú. Môže za to obmedzený pohyb ľudí a teda tiež nižšia hustota premávky. Stačí však, ak sa na diaľnici či vyťaženom úseku stane dopravná nehoda a tvorba kolóny na seba nenechá dlho čakať. 

V tej chvíli čaká vodičov nová povinnosť, ktorá spolu s povinným "zipsovaním" nadobudla účinnosť od prvého apríla tohto roka. Podpísala sa pod to novela zákona o cestnej premávke, ktorá upravuje niektoré doterajšie znenia a prináša aj úplné novinky. O striedavom radení sme vás informovali nedávno, no spolu s ním sa do platnosti dostala i povinnosť tvorby záchranárskej uličky.

V zahraničí ide o bežný jav a pri tvorbe kolóny sa vodiči už automaticky snažia stiahnuť na kraj vozovky. U nás sme to pritom mohli vídať len veľmi sporadicky a stále sa našlo množstvo šoférov, ktorí na prípadný prejazd záchranných zložiek ani nepomysleli.

Ak k nemu nakoniec došlo, tak bolo pri malých rozostupoch áut v kolóne náročné spomínanú záchranársku uličku v existujúcej zápche vytvoriť. Práve takáto banalita však môže významne spomaliť záchranárov (ale tiež ďalšie vozidlá s právom prednostnej jazdy), čo môže mať v určitých prípadoch až tragické následky. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.