Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 14:06

Viete ako vytvoriť záchranársku uličku? Od apríla hrozia vodičom vysoké sankcie

Novela zákona o cestnej premávke prináša vodičom niekoľko nových povinností. Jednou z nich je povinná tvorba záchranárskej uličky.

Viete ako vytvoriť záchranársku uličku? Od apríla hrozia vodičom vysoké sankcie

Dopravná situácia je v momentálnej situácii kvôli prísnym opatreniam pomerne pokojná a napríklad hlavnému mestu sa v súčasnosti kolóny áut vyhýbajú. Môže za to obmedzený pohyb ľudí a teda tiež nižšia hustota premávky. Stačí však, ak sa na diaľnici či vyťaženom úseku stane dopravná nehoda a tvorba kolóny na seba nenechá dlho čakať. 

V tej chvíli čaká vodičov nová povinnosť, ktorá spolu s povinným "zipsovaním" nadobudla účinnosť od prvého apríla tohto roka. Podpísala sa pod to novela zákona o cestnej premávke, ktorá upravuje niektoré doterajšie znenia a prináša aj úplné novinky. O striedavom radení sme vás informovali nedávno, no spolu s ním sa do platnosti dostala i povinnosť tvorby záchranárskej uličky.

V zahraničí ide o bežný jav a pri tvorbe kolóny sa vodiči už automaticky snažia stiahnuť na kraj vozovky. U nás sme to pritom mohli vídať len veľmi sporadicky a stále sa našlo množstvo šoférov, ktorí na prípadný prejazd záchranných zložiek ani nepomysleli.

Ak k nemu nakoniec došlo, tak bolo pri malých rozostupoch áut v kolóne náročné spomínanú záchranársku uličku v existujúcej zápche vytvoriť. Práve takáto banalita však môže významne spomaliť záchranárov (ale tiež ďalšie vozidlá s právom prednostnej jazdy), čo môže mať v určitých prípadoch až tragické následky. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.