Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 11:42

Prvok výbavy, ktorý je podľa vedcov v aute nebezpečnejší než alkohol či marihuana

Dotykové displeje a rôzne digitálne funkcie sú nevyhnutným trendom dnešnej doby, kedy sa väčšina ľudí nezaobíde bez smartfónu. Ako všetko má však aj táto vec svoju "temnú stranu".

Prvok výbavy, ktorý je podľa vedcov v aute nebezpečnejší než alkohol či marihuana
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Automobilky sa často chvália slovom digitalizácie a interiér svojich vozidiel vybavujú stále väčšími dotykovými obrazovkami, cez ktoré sa ovláda podstatná časť funkcií. Britský výskum však ukazuje, že užívanie infotainmentu skracuje reakčný čas vodiča oveľa viac než niektoré omamné látky, píše iDNES.cz.

Znepokojujúce informácie priniesol výskum britskej organizácie pre bezpečnosť cestnej premávky IAM Roadsmart. Podľa neho najnovšie informačné systémy, ktoré majú vodičom priniesť podľa bežných informácií viac komfortu pri ovládaní vozidla, zlyhávajú v oblasti bezpečnosti.

Experiment so zaujímavým výsledkom

Odborníci porovnávali reakčné doby vodičov manipulujúcich s dotykovou obrazovkou a vodičov s 0,8 promile alkoholu v krvi alebo po požití marihuany. Ukázalo sa, že najpomalšie reakcie mali tí "digitálne" založený. O niečo rýchlejší boli tí, ktorí požili marihuanu, a vodiči s 0,8 promile reagovali dokonca päťkrát rýchlejšie. Pri diaľničných rýchlostiach to pri brzdení znamená rozdiel štyroch až piatich dĺžok auta.

​Výskum ukázal, že nastaveniu funkcií na digitálnej obrazovke sa vodiči venovali v priemere 16 sekúnd, čo pri rýchlosti 90 kilometrov za hodinuzodpovedá prejdenej vzdialenosti zhruba 400 metrov. Zároveň mali problém udržiavať konštantnú rýchlosť a nevybočovať z jazdného pruhu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.