Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2020, 11:40

Čo robiť v prípade, ak vám končí platnosť technickej alebo emisnej kontroly?

Od 30. marca sa s prísnymi hygienickými podmienkami mohli stanice TK, EK či KO otvoriť. Vrátila sa tým teda prevádzkovateľom vozidiel povinnosť tieto kontroly vykonať?

Čo robiť v prípade, ak vám končí platnosť technickej alebo emisnej kontroly?
Zdroj: Koláž HN

Opatrenia súvisiace s bojom proti novému nebezpečnému koronavírusu zatvorili brány mnohých prevádzok, medzi ktoré na istý čas patrili aj stanice technickej či emisnej kontroly. Tie je nutné povinne absolvovať raz za dva roky, v prípade nových vozidiel je úvodná kontrola potrebná až po štyroch rokoch a následne už každé dva roky.

Mnohým však platnosť dôležitej emisnej (EK) či technickej kontroly (TK), bez ktorých je automobil v podstate nespôsobilý jazdy po pozemných komunikáciách, počas týchto vládnych nariadení prepadli a nebolo možné ich obnoviť.

Za normálnych okolností by motoristov za prepadnutú emisnú a technickú kontrolu čakala pokuta 165 eur (za každú z nich). Ak si však majiteľ vozidla do 15 dní od pokutovania svoju povinnosť splní a navštívi stanice kontroly, pokuta sa o dve tretiny zníži. Zaplatí teda pokutu v hodnote “iba” 110 eur za obe potvrdenia. Pokuta sa pritom týka aj starých áut, na ktorých práve nejazdíte a stoja odstavené niekde v garáži.

Pokuty boli "odpustené"

V aktuálnej situácii sa myslelo aj na tento prípad a preto štát neuloží prevádzkovateľovi vozidla pokutu za prepadnutú TK či EK. Platí to však len pre motoristov, ktorých kontroly prepadli po 12. marci 2020 a následne teda nemohli potrebnú kontrolu kvôli prísnym opatreniam vykonať. Nejde doslova o "odpustenie pokuty", ale skôr o akési predĺženie platnosti. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.