Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 00:00

U našich susedov už tankujú za „ukrajinské“ ceny. Príde takýto scenár aj na Slovensko?

Čo všetko vplýva na tvorbu cien na čerpacích staniciach a dočkajú sa i slovenskí motoristi paliva s cenou pod jedno euro?

U našich susedov už tankujú za „ukrajinské“ ceny. Príde takýto scenár aj na Slovensko?
Zdroj: FotoHN

Mnohí zostali vzhľadom na odporúčania vlády kvôli spomaleniu šírenia koronavírusu poslušne doma. Sú však aj takí, ktorým to práca neumožňuje a pre fungovanie potrebujú i denne využívať svoje auto.

Aj keď je väčšina klasických prevádzok zavretá, práve čerpacie stanice sa radia medzi tie, ktoré si takýto stav nemôžu dovoliť. Dôvodom je poskytovanie služieb práve vyššie spomínaným vodičom z povolania, záchranným zložkám i bežným šoférom.

Pozorným vodičom však neuniklo, že ceny pohonných hmôt v poslednom období klesajú. Je za tým zlacňovanie ropy na svetových burzách. Môžu za to nezhody v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ale taktiež nižší dopyt a teda aktuálna situácia v súvislosti s koronavírusom. 

Pokles cien na Slovensku

Keďže sa v Číne zatvárala jedna továreň za druhou, výrazne klesla spotreba pohonných hmôt a s ňou i dopyt. Arabskí šejkovia na túto nečakanú situáciu reagujú obmedzením ťažby a znižovaním cien, keďže ich zásoby stoja nepredané niekde v Perzskom zálive. Medzinárodná agentúra pre energie (IEA) v tomto roku dokonca predpokladá najnižšiu spotrebou ropy za posledných desať rokov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.