Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2020, 14:40

Ako sa správať na čerpacích staniciach? Tu musia platiť prísne opatrenia

Mnohí motoristi si neuvedomujú, že v aktuálnej situácii sú čerpacie stanice jedným z "najnebezpečnejších" miest. Chodí sme totiž množstvo vodičov a preto by sa mali aj práve tu dodržiavať určite zásady.

Ako sa správať na čerpacích staniciach? Tu musia platiť prísne opatrenia
Zdroj: HN/Peter Mayer

Ak aj v aktuálnej situácii jazdíte autom a je to naďalej nevyhnutné, je veľmi pravdepodobné, že skôr alebo neskôr budete musieť svoje vozidlo dotankovať či nabiť. Aj na čerpacích alebo nabíjacích staniciach dbajte na zvýšenú opatrnosť a maximálne sa venujte hygienickým opatreniam.

Práve tieto miesta patria aj dnes medzi najnavštevovanejšie, keďže potrebu tankovať si vyžiada každé auto. Najlepším riešením je nájsť samoobslužné čerpacie stanice, kde neprichádzate do styku s inými ľuďmi. 

Na bežnej čerpacej stanici obmedzte na minimum kontakt s personálom, pri tankovaní používajte hygienické rukavice alebo jednorázové rukavice a po natankovaní si ihneď umyte ruky alebo si ich aspoň vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom na ruky.

Ten by ste mali vo vozidle voziť v dostatočnej zásobe, avšak niektoré čerpacie stanice vybavili svoje prevádzky pri východe aj stojanom s dávkovačom dezinfekčného prostriedku.

Pri platení využite ideálne niektorú z moderných metód: napríklad bezkontaktnú platobnú kartu či mobilný telefón. Ako sme spomínali, na mnohých čerpacích staniciach je možné bezkontaktné spôsoby platenia využiť aj priamo pri stojane, takže nie je nutné navštevovať predajňu a prichádzať do kontaktu s ďalšími ľuďmi. 

​A mimochodom, riziko znížite aj tak, že tentokrát naplníte nádrž doplna a na čerpaciu stanicu nebudete musieť tak skoro prísť znova. Okrem toho to prospieva i palivovému systému, o čom sme písali TU.

​Aj keď sa niektoré opatrenia proti šíreniu koronavírusu zdajú ako drastické a prehnané, vysoká miera opatrnosti je aktuálne namieste. Radšej byť prehnane opatrný, než neskôr ľutovať, čo sme mohli a neurobili. Čím viac budeme tieto opatrenia rešpektovať, tým viac znížime riziko prenosu nákazy a tým skôr sa naše životy vrátia do normálnych koľají.

Nezabúdajte na pravidelnú dezinfekciu najnamáhavejších častí interiéru i exteriéru auta - veko palivovej nádrže, kľučky dverí zvonka i zvnútra, štartovacie tlačidlo/kľúč, volant, radiaca páka a podobne. „Všetky povrchy, ktorých sa dotknete dezinfikujte pred jazdou aj po jazde, obzvlášť pokiaľ s niekým auto zdieľate alebo ste niekoho viezli," hovorí Jana Parmová, vedúca lekárka ŠKODA AUTO.

Buďte teda ohľaduplní, obmedzte kontakt s ostatnými a aj akékoľvek cesty autom iba na tie najnevyhnutnejšie, nezabúdajte na dôkladné umývanie rúk a používajte dezinfekciu. Samozrejmosťou by malo byť najmä pri návšteve spoločných priestorov (napríklad obchody) aj ochranné rúško.