Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2020, 13:40

Takto účinne vyčistíte interiér svojho auta. Špeciálne produkty nepotrebujete

Dnes je dezinfekcia a čistenie vozidla dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Nezabúdajte však aj na ochranu v podobe rúška, no najmä ochranných rukavíc.

Takto účinne vyčistíte interiér svojho auta. Špeciálne produkty nepotrebujete
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Každý aktuálne rieši opatrenia, ako sa vyhnúť nákaze koronavírusom. Prísne opatrenia vlády, zvýšená hygiena v podobe častého umývania rúk, nosenie ochranných rúšok na verejnosti a dezinfikovanie domácností i ďalších priestorov. Množstvo ľudí však zabúda, že veľké množstvo baktérií sa nachádza aj vo vašom aute, ktoré aktuálne využívame na prípadné presuny - práve individuálna doprava je totiž správna k spomaleniu šírenia koronavírusu COVID-19.

​Len sa zamyslite, pohybujete sa vonku, vo vnútri, v obchode a jednoducho kdekoľvek inde a následne nastúpite do auta. Chytíte vonkajšie kľučky, vnútorné kľučky, kľúč od vozidla, volant, páčky smeroviek a svetiel, radiacu páku, parkovaciu brzdu, autorádio, nastavenie klimatizácie, pásy, sedadlá, odkladacie priestory, veko palivovej nádrže a mohli by sme pokračovať. Rovnako sú "v prvej línii" aj miesta, kam smeruje vydychovaný vzduch.

Práve tieto miesta by mali byť teda prvoradé pri čistení vozidla. Na nich sa totiž udržiava najväčšie množstvo baktérií a špiny, ktorú si následne vezmete so sebou na rukách. Ako teda správne vyčistiť aj v týchto ťažkých časoch kabínu vozidla? Nemusíte sa báť, podľa organizácie Consumer Reports a odborníkov nebudete potrebovať žiadne drahé produkty alebo utekať do obchodu pre špeciálne prípravky. 

Nič zložité to nie je

Postačiť by mali podľa odborníkov napríklad obyčajné mydlá (antibakteriálne sú vždy lepšou voľbou, no postačia aj tie na riad alebo ruky), ktoré chemicky reagujú s povrchom, vírusu a rýchlo ho degradujú, alebo prostriedky na báze alkoholu. Proti koronavírusu zaberá podľa dostupných informácií najmenej 70 percentný roztok alkoholu, napríklad isopropylalkohol neublíži žiadnemu z bežných povrchov v aute. Na čistenie dielov ho totiž využívajú aj samotní výrobcovia automobilov a ich subdodávatelia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.