Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2020, 13:20

​Tento diel auta mnohí vodiči ignorujú. Môže pritom jednoducho poškodiť motor

Pre správne pracovanie motora sú rozvody kľúčovým dielom. Zanedbanie údržby sa môže následne podpísať na finančne náročnej poruche.

​Tento diel auta mnohí vodiči ignorujú. Môže pritom jednoducho poškodiť motor
Zdroj: Pixabay (Ilustračná snímka)

Automobily sú čoraz zložitejšie, preplnené technológiami i elektronikou a špičkovými asistenčnými či bezpečnostnými systémami. Niektoré špecifické problémy sa ich však týkajú rovnako, ako i jazdených áut starých niekoľko rokov. Pochopiteľne, pri nich je však tendencia takejto poruchy podstatne vyššia vzhľadom na celkový vek a nájazd kilometrov vozidla.

Dôležitú úlohu hrajú v motorovom priestore diely rozvodov. Kľúčovou časťou je potom remeň alebo reťaz, záleží od konkrétneho modelu. Pri reťazi je životnosť vyššia, avšak ani jej sa problémy nevyhýbajú a môže majiteľa auta poriadne potrápiť. 

Hlavnou úlohou takéhoto rozvodového remeňa je časovo presné otváranie a zatváranie ventilu s pohybom piestov nahor a nadol. Zastáva teda dôležitú rolu vo funkčnosti a správnom pracovaní samotného motora.

Dôležitá je prevencia

Interval výmeny rozvodového remeňa sa pohybuje od približne 90-tisíc do zhruba 170-tisíc kilometrov. Ako je to pri presne vašom vozidle sa dozviete od servisného mechanika, v servisnej knižke či návode na obsluhu/pláne údržby auta. Neplatí však, že reťaz sa oproti bežnému gumovému remeňu nemôže opotrebovať skôr alebo interval dokonca prekonávať. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.