Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2020, 15:20

Manuálna alebo automatická prevodovka v aute? Toto sú ich hlavné výhody i nevýhody

Kupujete auto a neviete sa rozhodnúť, ktorý typ prevodovky zvoliť? Možno vám pomôže súhrn týkajúci sa tej manuálnej i automatickej.

Manuálna alebo automatická prevodovka v aute? Toto sú ich hlavné výhody i nevýhody
Zdroj: T.Mateusiak / BMW press

Časy sa menia, prichádzajú rôzne trendy a podobne je to aj v automobilovom svete. Okrem toho, že dnes siahajú zákazníci vo väčšej miere po športovo-úžitkových vozidlách, upravil sa i trend výbavy áut či technických riešení, ktoré si môžete pri výbere automobilu zvoliť.

Spadá sem miera luxusu, materiály, vyhotovenie interiéru, dizajnové pakety karosérie, pohonná jednotka a taktiež napríklad typ prevodovky. Odhliadnuc od bezstupňových prevodoviek napríklad v hybridných vozidlách, najčastejšie je pri bežných konvenčných motoroch k dispozícii na výber z dvojice prevodoviek - manuálna alebo automatická.

Pochopiteľne, záleží na viacerých faktoroch a tiež na tom, čo od vozidla človek očakáva alebo o aké vozidle v konkrétnom prípade ide. Vo všeobecnosti však máme niekoľko plusov ako u manuálnych, tak i automatických prevodoviek. Ktoré sú to a čo vám môžu ako užívateľovi ponúknuť?

Automatická prevodovka

V poslednom období sa dá povedať, že automatické prevodovky putujú čoraz viac do popredia a pomaly už zatienili prevedenia s manuálom. Nie vždy však musí ísť pre vodiča o skutočne lepšiu voľbu pri kúpe automobilu a výbere jeho "výbavy".

Medzi hlavné výhody patrí nepochybne jednoduchosť ovládania. Oproti manuálnym prevodovkám je prevádzka vozidla a jazda s autom vybaveným automatickou prevodovkou jednoduchšia než pri manuálnej prevodovke. Odpadá stláčanie spojky, radenie prevodových stupňov a teda sústredenosť môže vodič upriamiť inde.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.