Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2020, 15:20

Manuálna alebo automatická prevodovka v aute? Toto sú ich hlavné výhody i nevýhody

Kupujete auto a neviete sa rozhodnúť, ktorý typ prevodovky zvoliť? Možno vám pomôže súhrn týkajúci sa tej manuálnej i automatickej.

Manuálna alebo automatická prevodovka v aute? Toto sú ich hlavné výhody i nevýhody
Zdroj: T.Mateusiak / BMW press

Časy sa menia, prichádzajú rôzne trendy a podobne je to aj v automobilovom svete. Okrem toho, že dnes siahajú zákazníci vo väčšej miere po športovo-úžitkových vozidlách, upravil sa i trend výbavy áut či technických riešení, ktoré si môžete pri výbere automobilu zvoliť.

Spadá sem miera luxusu, materiály, vyhotovenie interiéru, dizajnové pakety karosérie, pohonná jednotka a taktiež napríklad typ prevodovky. Odhliadnuc od bezstupňových prevodoviek napríklad v hybridných vozidlách, najčastejšie je pri bežných konvenčných motoroch k dispozícii na výber z dvojice prevodoviek - manuálna alebo automatická.

Pochopiteľne, záleží na viacerých faktoroch a tiež na tom, čo od vozidla človek očakáva alebo o aké vozidle v konkrétnom prípade ide. Vo všeobecnosti však máme niekoľko plusov ako u manuálnych, tak i automatických prevodoviek. Ktoré sú to a čo vám môžu ako užívateľovi ponúknuť?

Automatická prevodovka

V poslednom období sa dá povedať, že automatické prevodovky putujú čoraz viac do popredia a pomaly už zatienili prevedenia s manuálom. Nie vždy však musí ísť pre vodiča o skutočne lepšiu voľbu pri kúpe automobilu a výbere jeho "výbavy".

Medzi hlavné výhody patrí nepochybne jednoduchosť ovládania. Oproti manuálnym prevodovkám je prevádzka vozidla a jazda s autom vybaveným automatickou prevodovkou jednoduchšia než pri manuálnej prevodovke. Odpadá stláčanie spojky, radenie prevodových stupňov a teda sústredenosť môže vodič upriamiť inde.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.