Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 11:13

Platnosť diaľničnej známky pre rok 2019 končí. Od zajtra si vyberiete až zo štyroch typov

K dispozícii bude od februára už aj nová diaľničná známka platná na 365 dní od úhrady - takzvaný technický rok.

Platnosť diaľničnej známky pre rok 2019 končí. Od zajtra si vyberiete až zo štyroch typov
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Dnes 31. januára uplynie platnosť ročnej diaľničnej známky pre rok 2019 a motoristi, ktorí budú chcieť i naďalej využívať spoplatnené rýchlostné cesty a diaľnice, si budú musieť zakúpiť novú elektronickú známku pre rok 2020.

Od 1. februára tohto roka si však vodiči budú môcť zvoliť aj diaľničnú známku na takzvaný technický rok, ktorá bude platiť 365 dní od jej zakúpenia - doteraz bola k dispozícii len ročná známka plynúca na termínovo určené obdobie (od februára do konca januára ďalšieho roka).

Celkovo budú od februára k dispozícii štyri typy diaľničných známok:

  • ročná známka, ktorá je platná do 31. januára 2021 (50 eur)
  • známka na spomínaný technický rok, ktorá je platná 365 dní od začiatku platnosti (50 eur)
  • 30 dňová známka, ktorá je platná 30 dní od začiatku platnosti (14 eur)
  • 10 dňová známka, ktorá je platná 10 dní od začiatku platnosti (10 eur)

Záujemcovia si môžu diaľničnú známku zakúpiť buď na predajných miestach, čo sú väčšinou čerpacie stanice, na diaľničných hraničných priechodoch alebo elektronicky cez web eznamka.sk. Rovnako je dostupná aj šikovná mobilná aplikácia eznamka. Všetky predajné miesta sú označené logom "eznamka".

Ako informuje Diaľničná národná spoločnosť, pri úhrade odporúčajú poriadne si skontrolovať EČV, krajinu registrácie a typ diaľničnej známky - teda či kupujete diaľničnú známku na osobné alebo prípojné vozidlo.

​Zadané údaje si možno skontrolovať na papierovom alebo elektronickom doklade o kúpe a treba pripomenúť, že pri úhrade diaľničnej známky prevodom je začiatok platnosti diaľničnej známky posunutý. Motorista je o tom však pri úhrade známky informovaný.

Okrem toho môžete pri úhrade diaľničnej známky zadať svoje kontaktné údaje - mail alebo telefónne číslo, na ktoré vám pred koncom platnosti diaľničnej známky príde notifikácia o blížiacom sa konci platnosti. V prípade potreby tak nezabudnete novú diaľničnú známku kúpiť.

Sankcia sa za "čiernu jazdu" je stanovená na 150 eur s tým, že ak ju vodič zaplatí do 15 dní, stačí uhradiť len sto eur. Navyše, šofér, ktorý jazdí bez známky opakovane, dostane pokutu len raz do mesiaca.