Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2020, 13:35

Pozrite si najbezpečnejšie autá roka 2019, podľa hodnotenia Euro NCAP

Plánujete kúpu automobilu? Možno vám pomôže pri rozhodovaní aj vyhlásenie najbezpečnejších áut vyplývajúcich z testov nezávislého konzorcia.

Pozrite si najbezpečnejšie autá roka 2019, podľa hodnotenia Euro NCAP
Zdroj: Youtube/Euro NCAP

Výsledky v nárazových testoch jednotlivých modelov sú pre mnohých záujemcov stále kľúčové, veď bezpečnosť vozidiel by mala byť vždy na prvom mieste. V súčasnosti však už výsledky ovplyvňujú aj najrôznejšie asistenčné a bezpečnostné systémy, ktorých je v moderných autách stále viac.

V Európe vykonáva takéto testy vozidiel najmä nezávislé konzorcium Euro NCAP, ktoré taktiež každoročne vydáva súhrn - respektíve rebríček automobilov s najlepšími výsledkami za uplynulý rok. Vlani sa teda podrobilo skúške 59 automobilov, pričom až 45 získalo maximálny počet piatich hviezdičiek. 

Nešlo pritom len o luxusné autá, ale aj o modely v cenovo dostupnejších segmentoch. Kompletný zoznam rozdelený do jednotlivých kategórii si môžete prezrieť v prehľadnej galérii. 

​Ak potom ide o najlepšie hodnotenia v konkrétnych kritériách, v ochrane dospelých s výsledkom 99 percent sa umiestnila Mazda CX-30. V ochrane detí dominovala následne dvojica modelov Mercedes-Benz CLA a Suberu Forester s výsledkom 91 percent.

Výrobcovia berú na zreteľ aj ochranu chodcov a v tomto kritériu je víťazom Mercedes-Benz CLA a kompaktný model BMW Z4 s výsledkom 91 percent. No a ako sme už spomínali, čoraz väčšiu úlohu zohrávajú pri testoch aj asistenčné systémy. V tomto kritériu sa umiestnila na prvej priečke Tesla Model 3 a Tesla Model X so skvelým výsledkom 94 percent.