Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2020, 06:53

Dávate dobré pneumatiky na hnanú nápravu? Toto sú najväčšie mýty o údržbe auta, tvrdia odborníci

Niektoré z týchto zimných mýtov sa možno týkajú aj vás. Prečítajte si, ako by ste sa mali o vozidlo starať správne.

Dávate dobré pneumatiky na hnanú nápravu? Toto sú najväčšie mýty o údržbe auta, tvrdia odborníci
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Poznáte to aj vy? Pred jazdou je lepšie zahriať motor, namiesto kvapaliny do ostrekovačov treba radšej použiť domácky vyrobenú zmes alebo pri výmene pneumatík dávate tie menej ojazdené práve na hnaciu nápravu.

Našli ste sa v niečom? Toto sú len niektoré príklady originálnych "nápadov" vodičov, ako sa v zime starať o svoje auto a zabezpečiť lepšie jazdné vlastnosti či vyššiu bezpečnosť. Sú tieto metódy efektívne? Opak môže byť pravdou. Odborníci preto overili najrozšírenejšie mýty, ktoré kolujú medzi vodičmi.

Pozrite si aj niekoľko tipov, ako jednoducho šetriť palivo pri jazde:

Mýtus 1 – Pred jazdou je potrebné zahriať motor

Mnoho vodičov si stále myslí, že v zime by mali pred jazdou motor správne zahriať. Preto naštartujú auto a počkajú niekoľko minút, kým vyrazia na cestu. Počas tejto doby čistia vozidlo alebo škriabu okná.

Zahrievanie motora však nemá absolútne žiadne technické opodstatnenie. Navyše môžu vodiči dostať pokutu za porušenie zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, pretože zbytočne nechajú motor stojaceho vozidla v chode.

„Zahrievanie motora pred jazdou je jedným z najčastejších mýtov medzi vodičmi. Nie je dôvod to robiť, dokonca ani u starších áut. Niektorí vysvetľujú zahrievanie potrebou získať optimálnu teplotu oleja, aby motor lepšie pracoval. Správna teplota však bude dosiahnutá rýchlejšie počas samotnej jazdy pri nízkych otáčkach, i keď v mrazivej zime sa oplatí niekoľko sekúnd počkať, kým vyrazíte, aby sa olej dostal na všetky potrebné miesta,“ hovorí Lukáš Czauderna, odborník zo siete autoservisov ProfiAuto Service.

Mýtus 2 – Klimatizácia sa púšťa len v lete

Ďalšia mylná predstava, ktorá je u niektorých vodičov stále veľmi populárna, je zabúdanie na klimatizáciu v zimných mesiacoch. Pritom na správnu funkciu celého systému musí byť klimatizácia spustená i v zime, ideálne aspoň niekoľkokrát mesačne, a to aspoň na niekoľko minút.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.