Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2019, 06:24

Neštartuje vám auto? Zima odhalí problémy, batériu však ničí niečo iné

  • Dôležité je udržiavať batériu auta v čo možno najviac nabitom stave. Ak budete akumulátor trápiť vtedy, keď je zoslabnutý, najrýchlejšie stratí svoje pôvodné vlastnosti.
  • Ako bojovať proti nadmernému vybíjaniu batérie a ako si pomôcť najmä v zimných mesiacoch?

Ak patríte k dlhoročným vodičom, zrejme sa vám už stalo, že ste v zime jednoducho auto nenaštartovali. V prípade naftových áut a tuhých mrazov to môže znamenať zamrznutú naftu, no ak štartér ani len "netočí", problém bude pravdepodobne v batérii a nedostatku energie.

Práve tá dostáva počas zimného obdobia poriadne zabrať. Stuhnuté časti a zahustené oleje v jednotlivých komponentoch zvyšujú odpor, ktorý musí motor pri štartovaní prekonať, a tým sa zároveň môže násobne zvyšovať aj odber energie z akumulátora.

Ak batéria stratí veľkú časť svojej kapacity, príčinou nebude len práve pretrvávajúce zimné obdobie, ale najmä spôsob, akým ste auto používali v lete.

​Práve počas letných dovoleniek totiž dochádza k veľkému samovybíjaniu, sulfatácii a strate kapacity batérie. Auto stojí často aj dva týždne niekde pri mori, pod horúcimi lúčami slnka a v extrémnych teplotách.

V zime sa potom poškodenie batérie prejaví najviac, za čo môže vyšší odber energie motora a spotrebičov. Preto ich pred štartom a ak nebeží motor vypnite.

Ako však môžete batérii pomôcť udržať v sebe čo najviac energie napríklad počas chladných dní, kedy výkon akumulátoru rapídne klesá? Vo videu vám prinášame niekoľko jednoduchých rád.