Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 13:10

Jazdíte na elektrickej kolobežke? Polícia vysvetľuje, čomu by ste sa mali vyhnúť

Pozrite sa, čo všetko sú majitelia elektrických kolobežiek povinní podľa novely zákona dodržiavať. Informuje o tom priamo polícia vo svojom poučnom videu.

Dostali ste elektrickú kolobežku do daru, alebo ste po nej siahli po rôznych odporúčaniach sami? Nech je to už akokoľvek, kolobežky s prídavným motorčekom zažívajú tento rok nepochybne veľký predajný "boom".

​Niet sa čomu čudovať, aj my sme si v redakcii jednu vyskúšali a zhodnotili, že je to skvelá alternatíva mestskej hromadnej dopravy počas priaznivého počasia.

Dobíjanie zaberie pomerne krátky čas, vďaka dostatočne ľahkej konštrukcii a možnosti zloženia môžete kolobežku vziať "pod pazuchu" a nabiť aj priamo v práci z bežnej siete. Často potom e-kolobežky disponujú dojazdom na nabitie zhruba 20-30 kilometrov, čo je pre pohyb po meste pre väčšinu úplne postačujúca hodnota. 

So stúpajúcou popularitou sa však úmerne zvyšoval aj počet nezodpovedných a neohľaduplných "jazdcov", ktorí boli veľkou hrozbou najmä pre pomalšie sa pohybujúcich chodcov na chodníkoch.

Elektrická kolobežka je totiž schopná dosiahnuť rýchlosť ako menší motocykel alebo bicykel, pričom ešte pred nedávnom sa s ňou smeli majitelia premávať aj po chodníkoch. Beztrestne.

​Od 1. decembra 2019 sa však takýto používatelia elektrických kolobežiek stávajú podľa novely zákona o cestnej premávke vodičmi nemotorového vozidla, pričom sa na nich vzťahujú aj rovnaké pravidlá. Ak kolobežka nedisponuje pomocným elektromotorčekom, aj naďalej sa bude majiteľ radiť medzi chodcov.

Čo všetko sa pre majiteľov elektrických kolobežiek zmenilo a ako predísť problémom či pokute? Vo svojom videu na facebookovej stránke o tom informovala priamo Polícia Slovenskej republiky.