Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 14:56

Ako čo najrýchlejšie zohriať motor auta? Správny postup pozná málokto

Správna teplota je ideálna nielen pre pasažierov, ale aj pre samotné auto či motor.

S príchodom decembra sa nielen blížia Vianoce, ale rovnako nastupujú mrazivé teploty a dnes mnohých vodičov potrápil na území Slovenska dokonca aj sneh. Nikto nechce v aute mrznúť, so studeným motorom sa nejazdí práve najlepšie a nie každý má vo vozidle zabudované nezávislé vykurovanie.

Často vidieť na sídliskách, ako si vodiči auto naštartujú a "kým sa zohreje" idú si oškrabať okno či očistiť karosériu od napadnutého snehu. Poniektorí autu potom "šliapu na krk" takmer ihneď, ako dotočia kľúčikom zapaľovania.

Oba spôsoby sú či už z pohľadu náchylnosti na poškodenie vozidla, ale aj zohriatie motora nesprávne. Ako teda zaistiť teplo v kabíne a správnu prevádzkovú teplotu agregátu čo možno najrýchlejšie a najmä správne?

Zohrievanie pod záťažou

Ideálnym a najrýchlejším riešením pre dosiahnutie teplého motora a tým zároveň tepla v kabíne, je dosahovanie prevádzkovej teploty agregátu pod záťažou.

Naštartovanie auta a následné pobehovanie okolo so zámerom očistiť vozidlo od snehu nie je práve dokonalé. Okrem toho, že zasmradíte celé okolie a budete niekomu ráno vrčať pod oknom, motor skôr nezohrejete a zbytočne budete míňať palivo. 

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.