Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 14:56

Ako čo najrýchlejšie zohriať motor auta? Správny postup pozná málokto

Správna teplota je ideálna nielen pre pasažierov, ale aj pre samotné auto či motor.

Zima už je aktuálne v plnom prúde a vôbec nepochybujeme o tom, že nikto z vás nechce v aute mrznúť, so studeným motorom sa navyše nejazdí práve najlepšie a nie každý má vo vozidle zabudované nezávislé vykurovanie ako riešenie tohto problému.

Často vidieť na sídliskách, ako si vodiči auto naštartujú a "kým sa zohreje" idú si oškrabať okno či očistiť karosériu od napadnutého snehu. Poniektorí autu potom "šliapu na krk" takmer ihneď, ako dotočia kľúčikom zapaľovania.

Oba spôsoby sú či už z pohľadu náchylnosti na poškodenie vozidla, ale aj zohriatie motora nesprávne. Ako teda zaistiť teplo v kabíne a správnu prevádzkovú teplotu agregátu čo možno najrýchlejšie a najmä správne?

Zohrievanie pod záťažou

Ideálnym a najrýchlejším riešením pre dosiahnutie teplého motora a tým zároveň tepla v kabíne, je dosahovanie prevádzkovej teploty agregátu pod záťažou.

Naštartovanie auta a následné pobehovanie okolo so zámerom očistiť vozidlo od snehu nie je práve dokonalé. Okrem toho, že zasmradíte celé okolie a budete niekomu ráno vrčať pod oknom, motor skôr nezohrejete a zbytočne budete míňať palivo. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.