Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2019, 13:11

​Keď sa dieselové auto "zblázni". Táto porucha dokáže ľahko a rýchlo zlikvidovať motor

Porucha s najčastejším označením "Diesel engine runaway" spôsobuje situáciu, ktorá končí až kompletnou deštrukciou naftového agregátu.

​Keď sa dieselové auto "zblázni". Táto porucha dokáže ľahko a rýchlo zlikvidovať motor
Zdroj: Youtube

Hoci emisné normy sú stále prísnejšie a prísnejšie, mnohí majitelia na svoje naftové vozidlá nedajú dopustiť. Čas, kedy by z ciest zmizli ešte nenastal a zdá sa, že tak skoro tento scenár ani nepríde.

Medzi ich hlavné výhody patrí lacnejšie tankovanie (nafta je lacnejšia) a rovnako i nižšia spotreba paliva. Nie každý si však uvedomuje, že dieselový agregát je o niečo zložitejší a nachádza sa v ňom viac súčiastok, ktoré sa môžu pokaziť, než u benzínovej verzie.

​Témou však teraz nie je odporúčanie alebo naopak vyhováranie kupovania naftových áut. Toto rozhodnutie necháme na vás, avšak majitelia najmä starších vozidiel by mali zbystriť pozornosť. Možno ste o poruche "zbláznenia" naftového vozidla ešte nikdy nepočuli, no vedzte že ak by vás postretla, boli by ste nesmierne vďační za nasledujúce rady. 

Čo znamená "Diesel engine runaway" ?

Pri naftovom motore je možné ovládať výkon reguláciou prísunu paliva. K práci tak stačí motoru len veľmi malé množstvo paliva - nasaje vzduch a potom reguluje svoj výkon už len pomocou množstva dodaného paliva.

Tesne pred koncom "kompresnej fázy" sa do spaľovacej komory vstrekne nafta, ktorá sa zapáli tlakom a teplotou vo valci. Tu nie je potrebný neustály prísun elektrickej energie ako pri zážihovom motore. V prípade dieselového agregátu je teda k fungovaniu potrebný len vzduch a neustály prísun paliva. Nastať však môže zaujímavá a často fatálna porucha.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.