Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2019, 13:11

​Keď sa dieselové auto "zblázni". Táto porucha dokáže ľahko a rýchlo zlikvidovať motor

Porucha s najčastejším označením "Diesel engine runaway" spôsobuje situáciu, ktorá končí až kompletnou deštrukciou naftového agregátu.

​Keď sa dieselové auto "zblázni". Táto porucha dokáže ľahko a rýchlo zlikvidovať motor
Zdroj: Youtube

Hoci emisné normy sú stále prísnejšie a prísnejšie, mnohí majitelia na svoje naftové vozidlá nedajú dopustiť. Čas, kedy by z ciest zmizli ešte nenastal a zdá sa, že tak skoro tento scenár ani nepríde.

Medzi ich hlavné výhody patrí lacnejšie tankovanie (nafta je lacnejšia) a rovnako i nižšia spotreba paliva. Nie každý si však uvedomuje, že dieselový agregát je o niečo zložitejší a nachádza sa v ňom viac súčiastok, ktoré sa môžu pokaziť, než u benzínovej verzie.

​Témou však teraz nie je odporúčanie alebo naopak vyhováranie kupovania naftových áut. Toto rozhodnutie necháme na vás, avšak majitelia najmä starších vozidiel by mali zbystriť pozornosť. Možno ste o poruche "zbláznenia" naftového vozidla ešte nikdy nepočuli, no vedzte že ak by vás postretla, boli by ste nesmierne vďační za nasledujúce rady. 

Čo znamená "Diesel engine runaway" ?

Pri naftovom motore je možné ovládať výkon reguláciou prísunu paliva. K práci tak stačí motoru len veľmi malé množstvo paliva - nasaje vzduch a potom reguluje svoj výkon už len pomocou množstva dodaného paliva.

Tesne pred koncom "kompresnej fázy" sa do spaľovacej komory vstrekne nafta, ktorá sa zapáli tlakom a teplotou vo valci. Tu nie je potrebný neustály prísun elektrickej energie ako pri zážihovom motore. V prípade dieselového agregátu je teda k fungovaniu potrebný len vzduch a neustály prísun paliva. Nastať však môže zaujímavá a často fatálna porucha.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.