Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2019, 06:30

Toto sú elektromobily, na ktoré si môžete uplatniť dotácie od štátu

Osemtisíc eur - suma, ktorú od štátu dostanete v prípade, že si kúpite čisto elektrické auto. Z akých modelov však máte na výber?

Plánujete kúpu nového auta a radi by ste siahli po ekologickom variante? Už od 17. decembra 2019 sa budete môcť na Slovensku uchádzať o podporu, kedy pri kúpe elektromobilu môžete získať od Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky dotácie vo výške osemtisíc eur a v prípade zaobstarania plug-in hybridu sú to príspevky vo výške päťtisíc eur.

O dotáciu však môžete požiadať iba ak je vozidlo nové, nekupujete ho na leasing a jeho cena neprevyšuje sumu 50-tisíc eur s DPH. Možnosť využiť podporu majú pritom fyzické i právnické osoby a to aj na vozidlá kategórií M1 alebo N1.

Ak si však myslíte, že za vozidlo nemusíte zaplatiť plnú sumu, mýlite sa. Vozidlo musíte vyplatiť v plnej výške a až následne môžete štát požiadať o preplatenie požadovanej časti (elektromobil/plug-in hybrid).

​Od vyplatenia jednorázovej podpory musíte byť taktiež majiteľom kúpeného vozidla minimálne ďalšie dva roky. Čerešničkou je potom už len nutnosť nosiť na viditeľnom mieste na vozidle nálepku so znením: „Jazdím ekologicky s podporou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.“

Vo videu vám prinášame aktuálny zoznam osobných elektromobilov (základné verzie), ktoré si môžete s následnou podporou od ministerstva zakúpiť. Ich cena neprevyšuje 50-tisíc eur, takže sme vynechali luxusné elektrické modely prémiových značiek.

Rovnako sú ceny áut ešte bez odpočítania spomínaných dotácií, no už tak sú niektoré z nich skutočne viac než dostupné. Vybrali ste si, alebo dáte pri prípadnej kúpe prednosť autu s konvenčným pohonom? Prípadne siahnete po klasickom hybride?