Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2019, 15:10

Kedy auto prezuť a ktoré pneumatiky už radšej vyhodiť? Poradíme vám

Na prezutie zimných pneumatík je aj napriek mierne vyšším teplotám najvyšší čas. Rýchlo sa meniace podmienky na cestách inak môžu vodičov zaskočiť.

Kedy auto prezuť a ktoré pneumatiky už radšej vyhodiť? Poradíme vám
Zdroj: Continental

Zima sa už nezadržateľne blíži a s ňou pomaly prichádza aj na jedno z najkomplikovanejších období roka pre vodičov. Počasie a podmienky na cestách sú totiž momentálne veľmi premenlivé, chladné noci a rána často striedajú o niečo teplejšie dni a vodiči musia byť počas jazdy veľmi obozretný.

S meniacim sa počasím sa menia aj podmienky na vozovke. Ak má byť jazda autom v nadchádzajúcom zimnom období bezpečná, vozidlo je nutné na to vopred patrične pripraviť. Predovšetkým je nutné osadiť zimné pneumatiky, no nie každý vie, ktoré sú ešte schopné absolvovať sezónu.

Pozrite si aj niekoľko tipov, ako pripraviť auto na zimu:

​​Zákon a prax je rozdiel 

Pravdepodobne najzákladnejšia otázka, ktorá je však veľmi dôležitá a nie každý majiteľ vozidla ju ovláda, je ohľadom správneho času na prezutie pneumatík. Aký termín je ten najvhodnejší? Sú na to dve základné odpovede. Prvá je tá zákonná a druhá odporúčaná z bežnej praxe.

„Zákon stanovuje, že na aute musia byť zimné pneumatiky na oboch nápravách v období od 15. novembra do 31. marca, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza,“ konštatuje Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO, ktorá patrí do skupiny AURES Holdings. Nie vždy sa však musíme riadiť len podľa zákona a je lepšie byť vopred pripravený na možné nástrahy, ako neskôr ľutovať. V horšom prípade pri spôsobení dopravnej nehody alebo škodovej udalosti.

„Na druhej strane tu je odporúčaný čas prezutia. Je dlhodobo známe, že najvhodnejší čas na prezutie pneumatík je ten, keď sa priemerná denná teplota pohybuje na úrovni sedem až osem stupňov Celzia. Pri týchto teplotách nie je jazda na letných pneumatikách príliš bezpečná. Strácajú svoje kľúčové vlastnosti, najmä priľnavosť, a to dokonca aj na suchej ceste,“ pripomína Vaněček.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.