Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 13:38

​Viete, ako správne používať hmlovky? Môžete ohroziť vodičov aj riskovať pokutu

Obdobie ich využívania sa nezadržateľne blíži, preto si zopakujme, ako hmlové svetlomety správne používať.

Hmla na cestách
Zdroj: SHMÚ

Jeseň a zima je obdobie, kedy sa stav na cestách spravidla výrazne zhoršuje. Počasie sa mení, prichádza jesenné obdobie a s ním spojené častejšie vytváranie hmly na cestách. Tá môže spôsobiť veľké problémy, kedy sa kvôli jej hustote výrazne znižuje viditeľnosť.

Hmlové svetlá preto slúžia na zlepšenie viditeľnosti v hmle alebo aj pri silnom daždi či snežení. Častým problémom, s ktorým sa stretávame na slovenských cestách, je však podľa odborníkov ich nesprávne používanie.

Pri dobrej viditeľnosti ich používaním oslňujú nezodpovední jedinci ostatných vodičov a hlavne v kolóne áut vyvolávajú zbytočnú nervozitu. Aj skúsení šoféri sa dopúšťajú chyby, že nevypnú hmlové svetlá v pravý čas a nechávajú ich svietiť aj počas jazdy v meste alebo po skončení zníženej viditeľnosti. Niektorí sú si však svojich "prehreškov" vedomí a hmlové svetlá majú zapnuté takmer stále.

Čo sú vlastne zač?

Predné hmlovky vyžarujú väčšinou biele svetlo, pričom rôzne fólie na krytie sú na našom území zakázané a sú vnímané ako zásah do funkčnosti komponentu vozidla. Hmlovky lepšie osvetľujú cestu, jej nedokonalosti a nástrahy, ktoré by mohli viesť k dopravnej nehode. Zväčša osvetľujú širší záber než bežné predné svetlomety. Zadné hmlovky tvorí silné červené svetlo a slúžia predovšetkým na to, aby sme boli lepšie a tiež včas videní vodičmi idúcimi za nami.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.