Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2019, 13:40

​Slováci stále obľubujú diesel. Toto sú ich preferencie pri kúpe jazdeného auta

Jazdenkám na Slovensku stále kraľujú hatchbacky, diesele a vozidlá s pohonom prednej nápravy.

​Slováci stále obľubujú diesel. Toto sú ich preferencie pri kúpe jazdeného auta
Zdroj: netcarshow (Ilustračná snímka)

Kúpa vozidla je pre drvivú väčšinu veľkou životnou investíciou. Nie každý si však môže dovoliť kúpu úplne nového vozidla a preto mnohí siahajú po jazdených vozidlách.

Môžu byť skvelou voľbou, keďže za rovnako alebo menej peňazí v porovnaní s novým autom získate podstatne lepšiu výbavu alebo výkonnejší motor. A to už stojí za zváženie.

​Samozrejme, pri jazdených vozidlách hrozí niekoľko rizík a pred kúpou je dobré vozidlo preveriť, zistiť jeho reálnu históriu a tiež so sebou vziať skúseného mechanika, respektíve vziať auto na prehliadku do overeného servisu. V takomto prípade potom hrozbu nečakaných technických problémov stlačíte na minimum.

„Čo sa týka trendov vo financovaní pri kúpe jazdenky, všímame si, že klienti si radšej priplatia a zaobstarajú si novšie a lepšie vybavené auto na úver, než aby si kupovali staršie vozidlo s väčším nájazdom kilometrov. Financovaná čiastka, ako aj cena vozidla kupovaného na úver každým rokom o niečo rastú,“ vysvetľuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka skupiny AURES Holdings, ktorá prevádzkuje sieť autocentier AAA Auto.

Podľa zverejnených štatistík za 3Q roku 2019 sietí autocentier Mototechna a AAA Auto dávajú Slováci stále prednosť naftovému pohonu pred benzínovým (pomer 51 vs 49 percent), na rozdiel od susedných krajín V4, kde je preferovaný práve benzínový agregát.

​Na Slovensku patrí medzi najobľúbenejšie dvojlitrový TDI motor využívaný vo vozidlách koncernu Volkswagen. Až 86 percent predaných vozidiel využíva výhradne pohon prednej nápravy, zvyšných 14 percent disponuje i pohonom všetkých kolies.

Najčastejšie predávané sú pritom prevedenia karosérie hatchback, nasleduje kombi, populárne SUV, sedan/saloon a na piatom mieste priestranné rodinné MPV verzie. Slováci sú stále konzervatívny a pri kúpe vozidla dávajú prednosť šedej farbe nasledovanej bielou, čiernou, modrou, striebornou a červenou.