Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2019, 14:04

Na Slovensku má každé štvrté auto stočené kilometre. Pomôcť má štátny systém

  • Mnohých spotrebiteľov pri kúpe ojazdeného vozidla zaujímajú prioritne informácie o stave najazdených kilometrov.
  • Fyzické osoby - podnikatelia a právnické osoby majú povinnosť zasielať informácie do RPZV, inak im hrozí pokuta až do stotisíc eur.
Na Slovensku má každé štvrté auto stočené kilometre. Pomôcť má štátny systém
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Máte v pláne kúpu automobilu? Nie každý si môže dovoliť nové vozidlo priamo od dílera či na objednávku, preto je často voľbou práve jazdené auto. Aj tu je však potrebné dávať veľký pozor, nakoľko najmä pri kúpe "z druhej ruky" sa môže kupujúci nepríjemne oklamať. Veľkým postrachom sú pritom najazdené kilometre.

Väčšina nevie, ako sa k histórii počítadla prejdenej vzdialenosti dostane. Niektorí siahajú po nedôveryhodných a neoficiálnych weboch, a mylne sa domnievajú, že získajú pravdivé a aktuálne údaje o konkrétnom automobile. Pritom by stačilo požadovať od predávajúceho Výpis z Registra prevádzkových záznamov vozidiel, takzvaný ODO-Pass.

Pozrite si aj zoznam vecí, na ktoré si dať pri jazdenom vozidle pozor

​Od 20.mája 2018 sa zaznamenáva história najazdených kilometrov vozidiel práve do Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV), z ktorého sa poskytujú údaje prevádzkovateľom formou výpisu. Kým v Nemecku alebo v susednom Česku má „upravený“ odometer približne každé tretie vozidlo, na Slovensku sme na tom inak.

Z doteraz vydaných ODO-Passov totiž vyplýva, že každé štvrté auto registrované na našom území má stočené kilometre. Celkom 2 253 vozidiel malo upravenú poslednú hodnotu najazdených kilometrov a u 9 179 áut bola pozmenená hodnota odometra v rámci celkovej histórie najazdených kilometrov.

Register prevádzkových záznamov vozidiel je v rámci Slovenska jediný, štátom zriadený, oficiálny register, do ktorého sú zaznamenávané priebežné hodnoty najazdených kilometrov áut. Spotrebitelia preto majú byť pri hľadaní si údajov o stavoch odometrov cez iné spoločnosti maximálne opatrní.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.