Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2019, 14:10

Plánujete kúpu jazdeného auta? Toto je jedna z najdôležitejších vecí, na ktorú nezabudnite

Jazdené vozidlá môžu byť príjemnou alternatívou, no môžu vás ako budúceho majiteľa aj poriadne potrápiť.

Plánujete kúpu jazdeného auta? Toto je jedna z najdôležitejších vecí, na ktorú nezabudnite
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Kúpa auta znamená pre väčšinu Slovákov naozaj veľké výdavky a to aj v prípade, že ide o jazdené vozidlo. Môžete získať často lepšiu výbavu na úkor veku či nájazdu kilometrov. Aj tu je však nutné venovať zisteniu technického stavu dostatok pozornosti, čo práve pri ojazdenom aute platí dvojnásobne.

Okrem vizuálneho posúdenia karosérie a interiéru či zhodnotenia špecifikácií vozidla, je jedným z najdôležitejších krokov pri preverovaní „fyzickej kondície“  testovacia jazda. Práve ona dokáže odhaliť mnohé nedostatky, ktoré pri obyčajnej „statickej“ kontrole kupovaného vozidla nie je možné vždy odhaliť.

„Pokiaľ zákazník kupuje auto na inzerát alebo v autobazáre, ponúka sa tak príležitosť zistiť, ako s ním jeho doterajší majiteľ zaobchádzal. Aj to môže byť pri rozhodovaní sa o kúpe podstatné,“ uvádza Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings, ktorá prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO.

Skúsený automechanik je pritom schopný pri kontrole rozpoznať skutočný stav auta a preto je vhodné si jeho prítomnosť pri kúpe zaistiť. Môžete tak prípadne znížiť cenu kupovaného vozidla alebo od kúpy radšej odstúpiť. Každý automobil môže byť náchylný na iné problémy, avšak veľa bežných opotrebení sa dá u áut odhaliť rovnakým spôsobom. Určite najdôležitejšou časťou každého auta je motor.

Pohon a motor

Ten by mal byť pred skúškou studený. Kupujúci by mal začať pomalým rozjazdom. Chod motoru by mal byť plynulý, bez akéhokoľvek trhavého pohybu. Je dobré zrýchliť až do maximálnych otáčok, pričom v zábere motora by nemali byť žiadne straty výkonu. Motor sa nikdy nesmie pri skúšobnej jazde prehrievať a teplota sa musí držať v normále.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.