Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2019, 00:01

Boj proti zlodejom. Škoda aj Seat znižujú riziko stále častejšieho spôsobu krádeže

Krádeže automobilov rozhodne nie sú raritou ani na území Slovenskej republiky. Niektoré známe značky už prinášajú moderné opatrenia.

Boj proti zlodejom. Škoda aj Seat znižujú riziko stále častejšieho spôsobu krádeže
Zdroj: Youtube/ADAC

V súčasnosti sú automobily komfortnejšie, rýchlejšie, vybavenejšie a okrem toho i bezpečnejšie než kedykoľvek predtým. Má to však jeden háčik a o tej bezpečnosti môžu byť potom tak trochu pochybnosti.

Jedným z najžiadanejších prvkov, ktoré robia život s moderným vozidlom jednoduchším, je bezkľúčový prístup odomknutia a naštartovania vozidla - takzvaný KESSY systém. Poznajú to takmer všetci. Funguje to tak, že sa vozidlo dokáže otvoriť aj bez toho, aby ste kľúč hlboko v taške museli hľadať a stláčať tlačidlo odomykania. Maximálna vzdialenosť kľúča od kľučky vozidla musí byť 1,5 metra.

Stačilo 30 sekúnd a Tesla bola zlodejmi na diaľku odomknutá

Je to skvelá funkcia, ktorá pomôže napríklad pri nosení nákupu do auta, kedy máte tašky v oboch rukách. Vtedy nie je nič jednoduchšie ako "podkopnúť" zadný nárazník nohou a kufor sa vám otvorí celkom sám. Kľúč pritom zostáva bezpečne odložený, nákup je naložený v aute, stačí už len potiahnuť kľučku (stlačiť tlačidlo), nasadnúť a naštartovať.

V poslednej dobe sa však rozvírila debata o tom, či je takáto funkcia nielen komfortná, ale aj dostatočne bezpečná. Na internete pribúdali videá zachytené bezpečnostnými kamerami, ktoré nasnímali zlodejov pri kradnutí vozidiel práve s bezkľúčovým prístupom. Ide o to, že zlodeji využili zosilňovače signálu a tak umelo navodili situáciu, akoby pri vozidle kľúč od auta bol - auto sa odomklo. Pritom bol reálne položený niekde v spálni.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.