Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2019, 06:09

Komponent moderných áut, ktorý môže spôsobiť veľké problémy. Ak ho odstránite, hrozí vám aj pokuta

Filter pevných častíc už nájdeme aj v benzínových autách. Nie je otázkou či sa niekedy upchá, ale skôr kedy k tomu dôjde.

Komponent moderných áut, ktorý môže spôsobiť veľké problémy. Ak ho odstránite, hrozí vám aj pokuta
Zdroj: Youtube/maschoff69 (Ilustračná snímka)

Staré vozidlá sa v minulosti dali opraviť aj takpovediac "na kolene" a hoci neboli extrémne pohodlné, spoľahlivé či bezpečné, ich údržba bola pomerne jednoduchá.

Dnes je však situácia iná a moderné automobily sú čoraz komplikovanejšie, hoci ich riešenia a vlastnosti sú na neporovnateľne lepšej úrovni. V neveľmi vzdialenej budúcnosti však budú filtre zachytávajúce pevné častice vo všetkých automobiloch, ktoré stretneme na cestách.

Pozrite si aj jednoduché tipy, na ktoré si dať pozor pri kúpe jazdeného vozidla

​Diesely mali ostrú debatu o filtroch pevných častíc pred pár rokmi, kedy sa diskutovalo najmä o ich životnosti, nákladoch na údržbu a mnohí tiež zisťovali, ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť.

Teraz sa do odborných i laických diskusií zase viac dostávajú GPF filtre - teda podobné riešenia ako pri naftových vozidlách sa dostáva aj do systému s benzínovými motormi. Mali by sa vodiči báť ďalšieho strašiaka alebo to nakoniec s „vypaľovaním” nebude také zlé?

Nevyhnutné pre dosiahnutie cieľov

Je treba si povedať pravdu - DPF filtre sú neodmysliteľnou súčasťou naftových áut, aby bolo vôbec možné schváliť ich prevádzku na pozemných komunikáciách a dosiahnuť tak stále prísnejšie emisné normy EÚ.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.